Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Wyniki wyborów. Co zadecydowało o porażce PO?

- Wygrana Prawa i Sprawiedliwości nie jest niespodzianką, sondaże wskazywały na to od dłuższego czasu. Zaskoczeniem jest natomiast różnica między zwycięską partią a Platformą Obywatelską - zaznacza w rozmowie z Interią dr Maria Ochwat z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.

Dlaczego rządząca od ośmiu lat Platforma Obywatelska wypadła tak słabo? Specjalistka ds. marketingu politycznego wraca do przegranych przez Bronisława Komorowskiego wyborów prezydenckich.

- Politycy PO żyli w złudnym przeświadczeniu, że właściwie nic złego nie może się im przytrafić, a Bronisław Komorowski był typowany na pewnego faworyta w wyborach. Zwycięstwo Andrzeja Dudy ujawniło kryzys w partii - podkreśla dr Maria Ochwat.

Błędy Platformy Obywatelskiej

- Polacy przypomnieli sobie o wciąż nierozwiązanej aferze podsłuchowej, o podniesieniu wieku emerytalnego, o likwidacji OFE, o podniesieniu podatków, o braku rozwiązań dla "frankowiczów", o pladze umów śmieciowych - wylicza nasza rozmówczyni.

Reklama

W Platformie nie wyciągnięto konstruktywnych wniosków z przegranej Bronisława Komorowskiego. Kampania momentami spoczywała wyłącznie na barkach Ewy Kopacz, a wyborcy nie uwierzyli w obietnice szefowej rządu o wyższych zarobkach. Partii zabrakło też jasnego i atrakcyjnego programu wyborczego.

- Kampania wyborcza PiS była lepiej prowadzona. PiS postawiło na twarze, które nie kojarzyły się ze skandalami. Afera podsłuchowa sprawiła, że część polityków PO została uznana za butnych, myślących wyłącznie o własnych interesach. Niepotrzebne były też utarczki premier Kopacz z prezydentem Dudą. Platforma popełniła wiele błędów, które zaważyły na tym, że jest dzisiaj drugą siłą w parlamencie - dodaje dr Maria Ochwat.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy