Reklama

Wzruszające pożegnanie Ukraińców. Żołnierze ze łzami w oczach

Podczas pożegnania Ukraińców, którzy przyjechali na ćwiczenia do Hiszpanii, ich koledzy nie mogli powstrzymać łez. Nagranie ze wzruszającego momentu zamieszczono w mediach społecznościowych. W ramach europejskiej misji w Hiszpanii do końca roku mają odbyć się szkolenia łącznie 2 tysięcy rekrutów z Ukrainy.

Grupa żołnierzy z Hiszpanii zgromadziła się przed autobusem, w którym do ojczyny wracali Ukraińcy. Tuż przed odjazdem żołnierze machali do swoich kolegów, kierowali w ich stronę zaciśniętą pięść, a także jak można zobaczyć na nagraniu - nie mogli powstrzymać łez.

Wzruszające pożegnanie w Hiszpanii

Podczas wzruszającego pożegnania hiszpańscy żołnierze dodawali sobie wsparcia, poklepując się po plecach. 

W drugiej części nagrania widać, jak wyglądało rozpoczęcie podróży z perspektywy Ukraińców - żołnierze z Hiszpanii ustawili się w szeregu i zasalutowali odjeżdżającym

Reklama

Jak podał portal Daily Mail, na nagraniu można zobaczyć pożegnanie 200 cywilów z Ukrainy, którzy spędzili pięć tygodni na podstawowym szkoleniu w szkole wojskowej Toledo Infantry Academy, położonej w prowincji Toledo. Ćwiczenia zakończyły się na początku kwietnia. 

Podobne nagranie zostało wykonane również w Nowej Zelandii. Jak można usłyszeć na nagraniu, podczas pożegnania żołnierze krzyknęli "Sława Ukrainie", po czym zaprezentowali krótki "pokaz". 

"Wasza sprawa jest naszą sprawą. Walczycie o pokój, wolność, o swój kraj"

Mężczyźni na ćwiczenia w Hiszpanii zostali zrekrutowani z różnych części Ukrainy. Według lokalnych mediów szkolenia objęły m.in. podstawowe umiejętności strzeleckie i pierwszą pomoc

- Hiszpania głęboko jednoczy się z Ukrainą. Wasza sprawa jest naszą sprawą. Walczycie o pokój, wolność, o swój kraj - mówił dowódca podczas ceremonii ukończenia ćwiczeń, cytowany przez portal ElPeriódico. - Za każdym razem, gdy będziecie patrzeć na dyplom (ukończenia ćwiczeń - red.) miejcie świadomość, że wasz ból jest naszym bólem, a twoja rodzina, twoje dzieci to nasza rodzina, nasze dzieci - dodawał. 

Misja EUMAM Ukraine

Misja EUMAM Ukraine została ustanowiona w połowie października 2022 roku i jest odpowiedzią na prośby Ukrainy o wsparcie wojskowe. Dzięki programowi możliwe jest zapełnienie szkoleń indywidualnych, zbiorowych i specjalistycznych. 

- Zwiększamy wsparcie dla Ukrainy, aby mogła bronić się przed bezprawną rosyjską agresją. Unijna misja pomocy wojskowej przeszkoli ukraińskie siły zbrojne, tak by mogły kontynuować odważną walkę. To nie tylko misja szkoleniowa, lecz także namacalny dowód tego, że UE będzie stać po stronie Ukrainy tak długo, jak trzeba - mówił Josep Borrell, wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w październiku ubiegłego roku. 

Misja została przewidziana na dwa lata, jej koszt ma wynieść 106 700 000 euro. W ramach EUMAM w Hiszpanii do końca roku ma zostać przeszkolonych 2 tys. żołnierzy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Ukraina | żołnierze | Hiszpania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy