Reklama

Reklama

Wizyta minister obrony Niemiec w Ukrainie. Pierwszy raz od inwazji Rosji

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przybyła do Odessy na południu Ukrainy - podają w sobotę wieczorem ukraińskie media, podkreślając, że to jej pierwsza wizyta w tym kraju od początku inwazji Rosji. Tego samego dnia szefowa niemieckiego resortu obrony odwiedziła również Mołdawię.

Serwis Dzerkało Tyżnia relacjonuje, że w Odessie minister zadeklarowała szybką dostawę pierwszego z obiecanych zestawów obrony powietrznej Iris-T.

Odnosząc się do apeli o dostawy czołgów, Lambrecht podkreśliła, że Niemcy nie będą działać w tej kwestii samodzielnie. 

Berlin w sprawie wyrzutni rakietowych koordynował działania z USA oraz Wielką Brytanią i będzie "nadal to robić w przyszłości, w tym w sprawie dostawy czołgów" - dodała. 

Drony od Niemców dla Mołdawii

Tego samego dnia Lambrecht odwiedziła Mołdawię. Podczas wizyty w Kiszyniowie zapowiedziała, że armia Mołdawii otrzyma od Niemiec wsparcie w postaci sprzętu wojskowego.

Reklama

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez mołdawskie ministerstwo obrony, transmitowanej przez kiszyniowskie media, Lambrecht sprecyzowała, że wśród sprzętu, jaki zostanie przekazany przez Niemcy, będą m.in. drony.

- Nie jest tajemnicą, że udzielimy Mołdawii wsparcia w nabyciu dronów oraz innego sprzętu (...). Nie mogę obecnie podać szczegółów tej sprawy, ponieważ jesteśmy w trakcie konsultacji z ekspertami - powiedziała niemiecka minister obrony.

Lambrecht dodała, że kwestia wsparcia Kiszyniowa uzbrojeniem była jednym z tematów jej rozmów z władzami Mołdawii, w tym negocjacji z szefem ministerstwa obrony tego kraju Anatoliem Nosatii.

Wyjaśniła, że Niemcy mają już "dobrą współpracę z Mołdawią w dziedzinie dostaw sprzętu wojskowego".

Niemcy dadzą 40 mln euro na modernizację sił zbrojnych

Zapowiedziała, że w najbliższym czasie intensyfikowana będzie również współpraca obu krajów w zakresie szkoleń wojskowych.

Według kiszyniowskiego portalu Realitatea mołdawska armia ma otrzymać od UE 40 mln euro na modernizację swoich sił zbrojnych. Zakupy z tych środków obejmą defensywny sprzęt wojskowy oraz pomogą rozwinąć system obrony przed cyberatakami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy