Reklama

Ukraina o dezinformacji Rosji. "Oszustwo wykryto"

​Rosyjscy wojskowi mają tworzyć nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców rosyjskich przez ukraińską armię - pisze ukraińskie Ministerstwo Obrony. Według resortu celem tych działań jest dyskredytacja Ukrainy.

"Pojawił się rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie tworzenia fejków o jeńcach. Rosyjskim wojskowym rozkazano stworzyć i rozpowszechnić zainscenizowane nagrania, na których rzekomo ukraińska strona w nieludzki sposób traktuje rosyjskich jeńców" - napisał we wtorek ukraiński resort obrony.

Wojna w Ukrainie. Rosja chce zdyskredytować Ukrainę? Ministerstwo o serii nagrań

Według ministerstwa obrony Rosja próbuje w ten sposób skompromitować Ukrainę. "Oszustwo wykryto! Ukraina zwycięży" - dodano.

Do wpisu dołączono nagranie z wypowiedziami mężczyzn, którzy mówią po rosyjsku, że są dobrze traktowani na Ukrainie.

W wideo poinformowano też, że hakerzy pokazali rozkaz p.o. ministra obrony Rosji w sprawie stworzenia fejków o jeńcach. 

Reklama

Dodano też zdjęcie dokumentu, w którym m.in. napisano: "W związku z rosnącą liczbą faktów oddawania się do niewoli przez wojskowych rosyjskich, rozkazuję opracowanie i rozpowszechnienie serii materiałów wideo z demonstracją nieludzkiego traktowania jeńców przez wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy".  

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Wojna w Ukrainie. Rosja a dezinformacja

O tym, że Rosja rozpoczyna działania związane z kampanią dezinformacji, w weekend informowali analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Przedmiotem nowej rosyjskiej kampanii dezinformacji jest rozpowszechnianie zawyżonych strat przeciwnika oraz kolportowanie informacji o całkowitym rozbiciu większości sił ukraińskich. Jej przekaz skierowany jest głównie do własnego społeczeństwa zaniepokojonego skutkami trwającego konfliktu - wskazali autorzy analizy Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | jeńcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy