Reklama

Reklama

Sztab Generalny: Rosja chce przerzucić do Ukrainy żołnierzy z Syberii i Syrii

Rosyjscy dowódcy wojskowi postanowili przerzucić do walk w Ukrainie oddziały gwardii narodowej (Rosgwardii), stacjonujące w regionach Syberii oraz rosyjski kontyngent wojskowy w Syrii - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. O relokacji jednostek z Syrii informowano także 20 września.

"Zgodnie z naszymi informacjami dowództwo wojskowe sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o przeniesieniu do rejonu prowadzenia działań bojowych wojsk Rosgwardii, bazujących w granicach administracyjnych Syberyjskiego Okręgu Wojskowego, oraz kontyngentu wojsk rosyjskich w Syrii" - oświadczył sztab. 

Ocena ta znalazła się w porannym raporcie o sytuacji na froncie, opublikowanym we wtorek na Facebooku.

Rosgwardia w Syrii

Rosgwardia powstała w 2016 roku z oddziałów wojsk wewnętrznych MSW Rosji. Syberyjski Okręg Wojskowy jako formalna jednostka organizacyjna w armii Rosji istniał do 2010 roku, potem jednostki okręgu weszły w skład okręgów wojskowych: Centralnego i Wschodniego.

Reklama

O przerzucaniu jednostek z Syrii, gdzie Rosja utrzymywała swój kontyngent po rozpoczęciu tam interwencji wojskowej w 2015 roku, ukraiński sztab informował również 20 września. Podawał wówczas, że władze Rosji podjęły decyzję o wycofaniu jednostek 217. pułku spadochronowo-desantowego z terytorium Syrii i o rozpoczęciu przerzucania ich na terytorium Ukrainy

Reklama

Reklama

Reklama