Reklama

Rosjanie szykują prowokację. Chcą zatrzymać ukraińską kontrofensywę

Siły rosyjskie przygotowują prowokację na okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - ostrzegł w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). W komunikacie dodano, że celem miałoby być powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy. HUR uważa również, że Rosjanie nie dopuścili do rotacji personelu misji monitoringowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, aby ukryć swoje działania.

Rosyjskie siły przygotowują dużą prowokację w najbliższych godzinach polegającą na imitacji awarii w elektrowni - napisał w komunikacie HUR.

Jak dodano, w tym celu zostanie przeprowadzone uderzenie bezpośrednio na terytorium elektrowni. Następnie okupanci mają ogłosić awaryjny wyciek substancji promieniotwórczych. Odpowiedzialność za te działania będzie zrzucona na Ukrainę - twierdzi HUR.

By ukryć swoje działania, Rosjanie nie dopuścili do zaplanowanej na piątek rotacji personelu misji monitoringowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - uważa HUR.

Reklama

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego celem tej operacji jest sprowokowanie wspólnoty międzynarodowej do przeprowadzenia szczegółowego śledztwa, podczas którego doszłoby do wstrzymania wszystkich działań bojowych.

Wojna w Ukrainie. Ukraiński wywiad: Siły rosyjskie przygotowują prowokację

Rosjanie mają nadzieję, że w ten sposób udałoby się im zdobyć pożądaną pauzę w działaniach, którą wykorzystaliby do przegrupowania okupacyjnego kontyngentu i do zatrzymania ukraińskiej kontrofensywy - podsumował wywiad.

Czytaj również: Rosjanie przeprowadzili atak chemiczny. "Amunicja z drażniącym aerozolem"

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana od początku marca ubiegłego roku. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam też obecni pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom. W ostatnich miesiącach wojska najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

Więcej informacji dotyczących wojny w Ukrainie TUTAJ

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy