"Przestała istnieć". Wstrząsające zdjęcie ruin miasta Marjinka

Oprac.: Michał Lao
Poruszający obraz skutków rosyjskiej napaści. Andrij Jermak, szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy opublikował w niedzielę zdjęcie ruin miasta Marjinka, w którym na skutek ostrzałów najeźdźcy nie ocalał żaden budynek. "Mało czym się różnią od Państwa Islamskiego" - napisał Jermak o Rosjanach.

"Marjinka przestała istnieć. Tak wyglądają skutki działalności terrorystycznej Rosji. Mało czym się różnią od Państwa Islamskiego" - napisał Andrij Jermak. Zdjęcie, które opublikował przedstawia z lotu ptaka zrujnowaną Marjinkę - całe kwartały miasta zostały praktycznie zrównane z ziemią.
Jermak podkreślił, że przed rosyjską inwazją miasto "żyło i kwitło".
"Marjinka przesała istneć". Opublikowano zdjęcie miasta
"Jaka ma być zapłata od Rosjan za Marjinkę i inne miasta Ukrainy, za zbrodnie i zabójstwa? Trybunał" - dodał szef kancelarii prezydenta. Wymienił także: jak najściślejsze sankcje i izolowanie Rosji, a także "reparację, demilitaryzację i krach reżimu".
W Marjince w obwodzie donieckim mieszkało niegdyś 10 tysięcy osób (według danych z 2015 roku).
W listopadzie 2022 roku, dziewięć miesięcy od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej, nie było już tam ludności cywilnej. Miasto było niszczone ciągłymi ostrzałami rosyjskimi i nie ocalał w nim żaden budynek.
Ukraina chce rozliczenia zbrodni Rosjan
Zdjęcie zniszczonej Marjinki nie jest nowością. W sieci można znaleźć również nagrania zrujnowanego miasta. Andrij Jermak wykorzystał fotografię, by zaakcentować potrzebę rozliczenia rosyjskich zbrodni.
Ukraina niemal od początku wojny zapowiada, że najeźdźca odpowie za wyrządzone krzywdy. W sobotę prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin przyznał, że ponad 20 krajów dołączyło dotąd do prac nad powołaniem specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji wobec Ukrainy i pociągnięcia do odpowiedzialności zarówno władz politycznych i wojskowych Rosji.
Jak wyjaśnił, omawiane są trzy warianty powołania trybunału, a pierwsze dwa proponuje sama Ukraina.
- Za najbardziej optymalne Kijów uważa stworzenie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji na podstawie wielostronnej umowy międzynarodowej - powiedział Kostin. Przykładem takiej formy jest - jak dodał - trybunał w Norymberdze, powołany po II wojnie światowej. Kostin podkreślił, że ten pierwszy wariant jest "całkowicie zadowalający" dla Ukrainy. Więcej przeczytasz tutaj.