"NYT" o przełomie na Krymie. "Jeden z głównych celów wojny"
Jak przekazuje "New York Times", Rosja przywróciła dostawy słodkiej wody na okupowany Krym. Wykorzystała w tym celu nieczynny od 2014 roku Kanał Północnokrymski. Amerykański dziennik, przekazując informację, powołał się na dane ze zdjęć satelitarnych.

"Władze na Kremlu twierdzą również, że wyremontowały około 1200 km linii kolejowych i umożliwiły transport pomiędzy Krymem i zachodnią Rosją. Pojawiają się też doniesienia o przywróceniu ruchu samochodowego z obwodu rostowskiego na okupowany półwysep przez zajęte tereny południowej Ukrainy, lecz tych doniesień nie udało się w obiektywny sposób zweryfikować" - podkreślono w analizie "New York Timesa".
"Połączenie Rosji (przywrócenie dostaw wody i komunikacji lądowej - red.) z podbitymi obszarami na południu Ukrainy pozwoliłoby Moskwie zrealizować jeden z głównych celów wojny. (...) Może to jej też pomóc ustanowić trwałe zwierzchnictwo nad tym regionem" - ocenił amerykański dziennik.
Ukraińcy wybudowali zaporę na Kanale Północnokrymskim, Rosjanie ją wysadzili
Zbudowany w latach 1961-71 i liczący ponad 400 km Kanał Północnokrymski dostarczał wodę ze Zbiornika Kachowskiego na Dnieprze na Krym. Po aneksji półwyspu przez Rosję w 2014 roku Ukraina wybudowała zaporę na kanale, odcinając w ten sposób Krym od dostaw słodkiej wody, natomiast kanał zaczął służyć do nawadniania pól i sadów w obwodzie chersońskim na południu kraju.
Pod koniec lutego, w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, wojska najeźdźcy wysadziły tamę w powietrze, a następnie - jak utrzymywały źródła na Kremlu - przywróciły dostawy wody na okupowany półwysep.