Reklama

Nie żyje szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Zginął w katastrofie śmigłowca

Denys Monastyrski, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, zginął w środę w katastrofie helikoptera w Browarach. Funkcję szefa MSW sprawował od 2021 roku. Polityk w czerwcu obchodziłby 43. urodziny.

Denys Monastyrski urodził się 12 czerwca 1980 roku w Chmielnickim, gdzie ukończył studia prawnicze. W 2009 roku uzyskał doktorat z nauk prawnych. 

Był nauczycielem akademickim. 

Denys Monastyrski był szefem MSW Ukrainy

Mandat posła uzyskał w wyborach parlamentarnych w 2019 roku kandydując z ramienia partii Sługa Ludu, której założycielem jest obecny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

W lipcu 2021 Monastyrski objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych. 

W lutym 2022 r. Denys Monastyrski był w grupie deputowanych i 25 zagranicznych dziennikarzy, którzy znaleźli się pod ostrzałem moździerzowym w Donbasie. Informował o tym wówczas przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko. 

Reklama

W sieci pojawiło się nagranie ze zdarzenia. 

Pod ostrzałem znaleźli się wówczas m.in. dziennikarze CNN, "Washington Post", "New York Times", Voice of America, FOXnews. 

Denys Monastyrski nie żyje. Zginął w katastrofie śmigłowca

Denys Monastyrski zginął 18 stycznia w katastrofie śmigłowca Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Maszyna rozbiła się w pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim. W sumie zginęło 16 osób. 

"Dziś rano, 18 stycznia, w Browarach rozbił się śmigłowiec Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W wyniku katastrofy zginęło kierownictwo MSW: minister, pierwszy zastępca ministra i wiceminister" - napisał komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko na Facebooku. Monastyrski jest najwyższym rangą ukraińskim urzędnikiem, który zginął od wybuchu wojny z Rosją. 

Maszyna spadła w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, rozbijając się na terenie przedszkola. "22 osoby, w tym 10 dzieci, znajduje się w szpitalach" - napisał Kłymenko.

"Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhen Jenin i sekretarz stanu MSW Jurij Lubkowicz zmarli dziś w obwodzie kijowskim. Moi koledzy, przyjaciele. Co za tragiczna strata. Najszczersze kondolencje dla ich rodzin" - napisał na Twitterze Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Denys Monastyrski | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy