Reklama

Leopardy dla Ukrainy. Niemcy: Nieznana nam jest inicjatywa z Polski

Jak dowiedział się korespondent Polsat News i Interii w Niemczech Tomasz Lejman, do rządu w Berlinie "nie wpłynęło zapytanie z Warszawy" w sprawie przekazania Leopardów dla strony ukraińskiej. - Oficjalnie nieznana nam jest inicjatywa z Polski i innych krajów - podkreśla rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit.

"Rzecznik niemieckiego rządu twierdzi, że na razie nie wpłynęło żadne zapytanie z Warszawy w sprawie przekazania Ukrainie Leopardów. Taka zgoda jest konieczna, bo to niemieckie czołgi" - informuje korespondent Polsat News i Interii w Berlinie Tomasz Lejman.

Niemiecki rzad na chwilę obecną nie planów przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Podjęliśmy w tej chwili szereg decyzji dotyczących dostaw w porozumieniu z naszymi partnerami, z przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych i Francji, chodzi oczywiście o wozy bojowe. I to ten temat nas obecnie zajmuje - mówił Steffen Hebestreit. 

Reklama

Leopardy dla Ukrainy. Niemcy: Nie wpłynęło zapytanie z Warszawy

Jak pisze dziennikarz, na razie Niemcy nie zamierzają wysyłać Leopardów na Ukrainę, chociaż takie działania nie są wykluczone.

- Wszelkie inne inicjatywy będą się toczyć, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała. Do tej pory o czymś takim mogliśmy przeczytać w mediach, w wywiadach. Oficjalnie nieznana nam jest inicjatywa z Polski i innych krajów, które wychodzą z taką propozycją. Jeżeli taka propozycja pojawiłaby się, z zainteresowaniem będziemy patrzeć, jak inne kraje na nią reagują - podkreślił rzecznik rządu Niemiec.  

Leopardy dla Ukrainy. Kumoch: Trwają konsultacje

Inaczej sprawę Leopardów w poniedziałek przedstawił szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. - Sprawa przekazania na Ukrainę czołgów Leopard z Polski jest w toku i dotyczy propozycji, by Polska wzięła udział w tej sprawie w szerokiej koalicji państw, które posiadają Leopardy - zaznaczył Jakub Kumoch.

Zaznaczył, że trwają konsultacje, a mowa jest "o symbolicznym wsparciu" w postaci kilku lub kilkunastu pojazdów

- Mówienie o tym, że Polska odda kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk to jest absurd. To jest tworzenie rzeczywistości alternatywnej. Ukraina jest zainteresowana tym, aby państwa Zachodu w grupie przekazały im pewną ograniczoną liczbę tego typu czołgów - uznał.

Leopardy dla Ukrainy. Mateusz Morawiecki o roli Polski

Informację o przekazaniu Leopardów z Polski na Ukrainę podał jako pierwszy "The Wall Street Journal". Do doniesień mediów w sobotę 7 stycznia odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

- Rząd wraz z prezydentem prowadzą rozmowy, by zmierzać do zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać Ukrainie ten ciężki i nowoczesny sprzęt - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj też: Premier o Leopardach dla Ukrainy. "Dążymy do zbudowania szerszej koalicji"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leopard | Niemcy | Polska | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama