Krym zagrożony. Poważne problemy po wysadzeniu tamy
Zniszczenie tamy Kachowka przez Rosjan stanowi poważne zagrożenie dla okupowanego Krymu. Głównym problemem staje się tam dostarczenie wody. Półwysep jest bowiem uzależniony od kanału, który niesie wodę z rzeki Dniepr.
Rosjanie wysadzili w powietrze tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - informują Siły Zbrojne Ukrainy. W strefie zalania może znaleźć się ponad 80 miejscowości, w tym Chersoń.
Zapora ma 30 metrów wysokości i 3,2 km długości. Została zbudowana w 1956 roku nad rzeką Dniepr.
Krym: Problemy po wysadzeniu tamy
Zapora Nowa Kachowka, która utrzymywała poziom wody równy Wielkiemu Jezioru Słonemu w amerykańskim stanie Utah, zaopatruje w wodę zaanektowany Krym oraz kontrolowaną przez Rosję elektrownię atomową Zaporoże. Prorosyjskie władze na okupowanych terenach ostrzegają, że zniszczenie zapory może doprowadzić do problemów z dostawą wody na półwysep.
Eksplozja na zaporze nastąpiła w czasie, gdy Ukraina najprawdopodobniej rozpoczęła długo oczekiwaną kontrofensywę w celu wypędzenia sił rosyjskich z terytorium, które te zajęły podczas ponad 15 miesięcy walk.
Wspierany przez Rosję gubernator Krymu powiedział we wtorek, że istnieje ryzyko, że poziom wody w Kanale Północnokrymskim, który dostarcza świeżą wodę na półwysep z rzeki Dniepr, może drastycznie spaść.
Siergiej Aksjonow przekazał, że Krym "ma na razie wystarczające rezerwy wody" i że "poziom ryzyka wyjaśni się w najbliższych dniach".
Tymczasem niezależne ukraińskie media donoszą, że na całym półwyspie wstrzymano dostawy wody. "Krym na dziesięciolecia zamieni się w pustynię" - wskazano.
Kanał został zablokowany przez Ukrainę po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Blokada doprowadziła do poważnych niedoborów wody na półwyspie, które ustały dopiero po zajęciu kanału przez wojska rosyjskie w marcu 2022 roku.
Nowa Kachowka: Zasila wodą Krym i chłodzi Zaporoską Elektrownię Atomową
Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze.
Zbiornik rozciąga się w najszerszym miejscu na 23 km szerokości, ma powierzchnię 2155 km kw. i gromadzi wodę o objętości 18,2 mld m sześciennych.
Zapora została wybudowana w latach 1950-56 jako jedna z sześciu tworzących kaskadę Dniepra. Jest drugą największą tamą na Dnieprze i zarazem najbardziej wysuniętą na południe zaporą na tej rzece. Kachowska Elektrownia Wodna ma sześć turbin o łącznej mocy 334 MW.
Zapora zlokalizowana jest 5 km od miasta Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Przez spiętrzenie przebiega droga i linia kolejowa. Będąca elementem konstrukcji śluza umożliwia żeglugę na Dnieprze.