Ekspert o Mariupolu: Putin bardzo potrzebuje sukcesu

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Zdobycie Mariupola może dać armii rosyjskiej decydującą przewagę w bitwie o Donbas - mówi w rozmowie z Deutsche Welle Walter Feichtinger, austriacki ekspert wojskowy i generał brygady w stanie spoczynku.

Władimir Putin kurczowo ściska biurko podczas rozmowy z ministrem obrony
Władimir Putin kurczowo ściska biurko podczas rozmowy z ministrem obronyYURI KADOBNOV/AFPEast News

Deutsche Welle: Po ośmiu tygodniach wojny Mariupol znajduje się podobno pod kontrolą rosyjską - z wyjątkiem huty Azowstal. Putin mówił o "sukcesie" i "wyzwoleniu" Mariupola. Czy można rzeczywiście mówić tu o sukcesie Rosjan?

Walter Feichtinger: - Jeśli prezydent Putin nazywa zdobycie Mariupola sukcesem, to trzeba to przynajmniej ująć w cudzysłów i zobaczyć zdjęcia Mariupola. Jest to miasto, które zostało zrównane z ziemią, gdzie opłakiwano niewiarygodną liczbę ofiar cywilnych, ale gdzie - na terenie stalowni - wciąż istnieje opór, który może nieco przyćmić zwycięstwo strony rosyjskiej. Ale pokazuje to również, jak bardzo prezydent Putin potrzebuje sukcesu, ponieważ dotychczasowa kampania pasmem sukcesów wcale nie była.

- Pod względem militarnym, oczywiście, strona rosyjska odniosła już pewne sukcesy. Po przejęciu kontroli nad Mariupolem możliwe będzie stworzenie połączenia lądowego z Krymu do Donbasu. Dzięki temu dużemu obszarowi od Chersonia przez Mariupol do obwodów donieckiego i ługańskiego Rosja już teraz może wywierać ogromną presję. Jest to być może cel na kolejny etap, w którym można również myśleć o negocjacjach i rozmowach pokojowych, ponieważ Rosji udało się objąć kontrolą dużą część terytorium.

- Nie należy również lekceważyć wartości symbolicznej. Mariupol był już deklarowanym celem w 2014 roku, gdy planowano utworzenie separatystycznych obszarów. Został on również na krótko zaatakowany, ale atak udało się odeprzeć.

Putin nie chce szturmować huty Azowstal, ale ją oblegać. Dlaczego?

- Jest to zrozumiałe z wojskowego punktu widzenia, ponieważ walka na takim obszarze jest niezwykle kosztowna, trzeba się liczyć z wieloma ofiarami. Strona rosyjska stosuje - powiedziałbym - perfidną metodę uwięzienia tam wroga, bombardowania go z powietrza i czekania, aż po prostu zabraknie mu wszystkiego: broni, amunicji, no i oczywiście żywności.

- W tej chwili nie widzę żadnych poważnych powodów politycznych do szturmu na hutę. Chodzi o uzyskanie kontroli wojskowej nad całym Mariupolem i przegrupowanie własnych sił.

Czy całkowite zdobycie Mariupola pozwoli Rosji na przerzucenie większej liczby wojsk do ofensywy w Donbasie?

- Takie są przypuszczalnie nadzieje strony rosyjskiej; w rezultacie może to być kilka tysięcy żołnierzy, którzy mogą zostać wycofani. Nie jest to jednak wielka, decydująca siła, którą można rzucić do walki. Jest to tylko niewielkie wzmocnienie w skali dużego obszaru, który nie jest jeszcze pod kontrolą Rosji, zwłaszcza w obwodzie donieckim.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      UE nałoży całkowite embargo na surowce z Rosji? Kosma Złotowski podaje dwa warunki
      UE nałoży całkowite embargo na surowce z Rosji? Kosma Złotowski podaje dwa warunki Interia.tv
      Przejdź na