Reklama

Reklama

Matura 2021. Arkusz CKE i nieoficjalne odpowiedzi z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Język polski na poziomie rozszerzonym - maturę z tego przedmiotu abiturienci pisali dziś w porannej sesji egzaminacyjnej. W ramach matury 2021 język polski na tym poziomie nie jest przedmiotem obowiązkowym. Poniżej publikujemy arkusz CKE z matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz nieoficjalne odpowiedzi zaproponowane przez naszego eksperta.

Podczas matury 2021 absolwenci liceów i techników musieli podejść do trzech egzaminów obowiązkowych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym. W tym roku nie było wymogu zdawania egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego.

Żeby zdać maturę 2021 należy uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów z każdego z egzaminów obowiązkowych.

Język polski na poziomie rozszerzonym nie jest obowiązkowy. To trzeci najbardziej popularny przedmiot do wyboru w tym roku. Najwięcej maturzystów zadeklarowało chęć przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym z języka angielskiego. Na drugim miejscu znalazła się matematyka.

Reklama

Dopiero na trzecim miejscu był język polski. Podeszło do niego 57,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 21,3 proc. z nich.

Na kolejnych miejscach znalazły się geografia i biologia.

Matura 2021. Język polski okiem eksperta

4 maja maturzyści napisali już egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Przykładowe odpowiedzi do tej części matury opublikowaliśmy TUTAJ

Co o tegorocznej maturze z języka polskiego sądzi nasz ekspert? - Poziom tegorocznej matury określić można jako dosyć zróżnicowany. Jeśli chodzi o maturę podstawową, zdecydowanie należała ona do łatwych - sylwetki bohaterów ambitnych, motyw miasta czy motyw pamięci (wiersz "Strych") to tematy dosyć mocno eksploatowane na lekcjach języka polskiego w szkole średniej - a przynajmniej w podstawie programowej znajdziemy naprawdę obszerny wybór dzieł, do których uczniowie mogli odwołać się na maturze. Również teksty w części testowej nie powinny były sprawić problemu uczniowi przynajmniej dostatecznie zaznajomionemu z programem nauczania - ocenił ekspert.

A jak ocenia poziom rozszerzony? - Tutaj mogło pojawić się nieco większe zaskoczenie. Wyzwaniem z pewnością mógł być temat opierający się na tekście Jana Błońskiego. Wypracowanie wymagało tu bowiem szerszej znajomości nie tyle treści samych dzieł, co założeń gatunkowych dramatu. Z pewnością był to temat ambitny, przeznaczony dla osób dociekliwych i lubiących zagłębiać się w zagadnienia teoretycznoliterackie - a tych wciąż niewiele jest na lekcjach języka polskiego. Oba tematy na maturze rozszerzonej z pewnością pozwalały uczniom na swobodne wykazanie się wiedzą - powiedział specjalista, który opracował dla was przykładowe rozwiązania.

Matura 2021. Języka polski - arkusz CKE i odpowiedzi

Jeśli szukacie arkusza CKE i proponowanych rozwiązań z dzisiejszego egzaminu, to jesteście w dobrym miejscu. Poniżej publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE. Mamy też już konspekty odpowiedzi zaproponowane przez naszego eksperta. Sprawdźcie!

Matura 2021. JĘZYK POLSKI POZIOM ROZSZERZONY. ARKUSZ CKE. POBIERZ TUTAJ

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ KOLEJNE STRONY ARKUSZA CKE Z JĘZYKA POLSKIEGO ORAZ PROPONOWANE ROZWIĄZANIA.

Strona nie odświeża się automatycznie. Wciśnij F5!

ZADANIE NR 1 - ARKUSZ CKE

Poniżej publikujemy proponowaną odpowiedź do tematu nr 1:


ZADANIE NR 2 - ARKUSZ CKE

Poniżej publikujemy przykładowe rozwiązanie do tematu nr 2:


Zobacz także:

Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i odpowiedzi

Matura 2021 z matematyki - poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i rozwiązania

Matura 2021. Język angielski poziom podstawowy. Tutaj arkusz CKE i rozwiązania

Matura 2021 z języka angielskiego poziom rozszerzony. Arkusz CKE i nieoficjalne odpowiedzi


Reklama

Reklama

Reklama