Reklama

Reklama

Matura 2021 z języka polskiego. Lista lektur obowiązkowych

"Lalka" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, czy "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza to tylko niektóre z lektur, które każdy maturzysta przystępujący do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym powinien znać. Maura z polskiego odbędzie się już 4 maja. Poniżej znajdziesz pełną listę lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym.

Matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie w pierwszym dniu sesji egzaminów maturalnych czyli 4 maja. Abiturienci będą mieć 170 minut na pracę z arkuszem przygotowanym przez CKE, który składa się z dwóch części - testu oraz wypracowania. W pierwszym przypadku wszyscy będą rozwiązywać te same polecenia. Z kolei w przypadku wypracowania do wyboru będą dwa tematy. Po raz drugi na maturze - ze względu na pandemię koronawirusa - nie będzie egzaminu ustnego z języka polskiego. 

Żeby matura z polskiego poszła jak z płatka konieczna jest znajomość lektur obowiązkowych. Lista lektur obowiązkowych na maturze 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym wygląda następująco: 

Reklama

  • Bogurodzica;
  • Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny i psalm;
  • Adam Mickiewicz "Dziady", część III,
  • Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz";
  • Bolesław Prus "Lalka";
  • Stanisław Wyspiański "Wesele";
  • Bruno Schulz - wybrane opowiadanie;
  • Witold Gombrowicz "Ferdydurke".

Powtórka z lektur

W serwisie Opracowania.pl znajdziesz test z powtórką najważniejszych lektur, które pojawiały się ma egzaminach maturalnych w poprzednich latach. Dzięki nim możesz sprawdzić swoją wiedzę i upewnić się, czy opanowałeś wszystkie materiały. 

W poprzednich latach najlepiej maturę napisali uczniowie, którzy sumiennie przygotowali jak "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (matura 2020, 2014), III część "Dziadów" Adama Mickiewicza (2019), "Lalka" Bolesława Prusa" (2018, 2016, 2015), "Ziemia, planeta ludzi" Antoine’a de Saint Exupéry'ego (2017), "Dziady cz. IV" Adama Mickiewicza (2016), "Potopu" Henryka Sienkieiwcza (2014).

Zobacz także: Kiedy matura 2021? Sprawdź terminy egzaminów 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy