Ważne odkrycie Polaków. Dotyczy koronawirusa i grypy

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Od poniedziałku w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przeprowadzane są badania różnicujące zakażenia SARS-CoV-2 i wirusem grypy. Placówka opracowała i zgłosiła do opatentowania własny test wykrywający oba wirusy.

Test na koronawirusa, zdj. ilustracyjne
Test na koronawirusa, zdj. ilustracyjneDavid L. Ryan/The Boston GlobeGetty Images

W poniedziałek Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IGC PAN) poinformował, że jego naukowcy opracowali i zgłosili do opatentowania własny Test F-INe COST umożliwiający jednoczesne wykrywanie i różnicowanie koronawirusa oraz wirusów grypy typu A i B.

Dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN prof. Michał Witt podkreślił, że opracowany test jest rzetelny i w szybki sposób umożliwia "rozróżnienie w jednej probówce", czy dany chory jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 czy wirusem grypy. - Dzięki naszemu patentowi powstało narzędzie, które potrafi szybko różnicować czynnik zakaźny obu tych chorób, które klinicznie wyglądają bardzo podobnie - zaznaczył.

Dodał, że w poniedziałek IGC PAN uruchomił pełną diagnostykę różnicową SARS-CoV-2 i wirusów grypy A i B przy użyciu opracowanego w Instytucie testu molekularnego. - Wszystkich zainteresowanych wykonaniem testu zapraszamy do naszego specjalistycznego laboratorium w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu - wskazał Witt.

Podkreślił, że placówka włączyła się do walki z koronawirusem na początku pandemii. - Dysponujemy znakomitym zapleczem aparaturowym. W naszym laboratorium 'covidowym' przebadaliśmy dotychczas ponad 20 tys. próbek, jesteśmy w pełni gotowi na rozszerzenie działalności o kolejne testy. Wychodzimy naprzeciw szczególnym potrzebom społecznym wynikającym z tej bezprecedensowej pandemicznej sytuacji - zapewnił.

"Wiele objawów zakażenia grypą jest niemal identycznych"

Kierownik Zakładu Patologii Molekularnej IGC PAN prof. Natalia Rozwadowska zapewniła, że opracowany test został zaprojektowany w taki sposób, aby bez problemu mógł być wykorzystywany przez laboratoria diagnostyczne i nie wymagał dokonywania zmian w dotychczasowej organizacji ich pracy.

- Wdrożenie naszego testu do rutynowej diagnostyki nie wiąże się z żadnym specyficznym oprogramowaniem, urządzeniami czy z dodatkowymi umiejętnościami. Wykonuje się go dokładnie tak samo, jak standardowe testy molekularne na COVID-19. To duża optymalizacja czasowa dla diagnostów, bo posługując się naszym zestawem w jednym czasie wykonują test identyfikujący i jednocześnie różnicujący dwa patogeny - podkreśliła.

Prof. Rozwadowska zaznaczyła, że szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca. - Wiele objawów klinicznych zakażenia wirusem grypy jest niemal identycznych jak w przypadku infekcji koronawirusowej. Nasz test różnicuje zakażenia SARS-CoV-2 od grypy typu A i B, czyli najczęstszych odmian grypy występujących w Polsce. To istotne, ponieważ zakażenie grypą w Polsce jest bardzo prawdopodobne ze względu na niską wyszczepialność, która w naszym kraju wynosi mniej niż 5 proc. społeczeństwa - wskazała.

Naukowcy z IGC PAN w Poznaniu zaapelowali m.in. do resortów zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego o współpracę i pomoc we wdrożeniu opracowanego testu na ogólnopolską skalę.

- Nie zapominajmy, że nasz system ochrony zdrowia już teraz jest przeciążony, a lada chwila nałożą się nań, na wszystkich diagnostów, ratowników, lekarzy, pielęgniarki, kolejne wyzwania związane z zachorowaniami na grypę. Tylko dzięki współpracy będziemy mogli powiedzieć, że Polacy mają szansę zdać ten egzamin - zaznaczył prof. Witt.

"Naukowcy konkurują ze sobą"

21 grudnia Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN) w Poznaniu poinformował o opracowaniu przez swoich naukowców testu wykrywającego SARS-CoV-2 i wirusy grypy typu A i B. Według zapowiedzi MediPAN-COVID+Flu ma pojawić się na rynku na początku przyszłego roku. Naukowcy Instytutu zapewnili, że wynik testu uzyskuje się po około godzinie.

Ewelina Zych-Myłek z IGC PAN podkreśliła, że naukowcy z tej placówki stworzyli swój własny test różnicujący kororonawirusa i grypę niezależnie od prac IChB PAN, a badanie nad nim rozpoczęli w czerwcu. Jak wskazała przy użyciu testu IGC PAN wyniki badania uzyskuje się w czasie od jednej do trzech godzin.

- Można powiedzieć, że tak naprawdę naukowcy konkurują ze sobą. Ale najważniejsze jest to, żeby wynalazki nie pozostawały w sferze nauki, tylko żeby można było z nich korzystać. Po to jest nauka - powiedziała.

Osoby prywatne mogą przebadać się testem IGC PAN odpłatnie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Badanie kosztuje 520 zł. Szczegóły dotyczące przeprowadzenia testu są dostępne na stronie Instytutu.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Dr Cessak o szczepionce na koronawirusa: Zawsze nowe powoduje wątpliwości
      Dr Cessak o szczepionce na koronawirusa: Zawsze nowe powoduje wątpliwościPolsat NewsPolsat News

      ---------------------------------------

      Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

      Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

      W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na