Reklama

Reklama

"Ks. prof. Tadeusz Guz nadużywa autorytetu". Kuria lubelska i KUL reagują

W związku z wypowiedziami ks. prof. Tadeusza Guza, kwestionującymi państwowe obostrzenia sanitarne związane z pandemią COVID-19, a także dotyczącymi szczepień przeciwko tej chorobie, pragniemy oświadczyć, że są to opinie, z którymi stanowczo nie zgadzają się jego przełożeni - oświadczyły kuria w Lublinie i KUL. Jak podkreślono, zachowanie duchownego jest nadużyciem autorytetu kapłana i profesora.

Z opiniami ks. Tadeusza Guza stanowczo nie zgadzają się jego przełożeni: arcybiskup metropolita lubelski oraz rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - napisali w oświadczeniu rzecznicy: Archidiecezji Lubelskiej - ks. dr Adam Jaszcz i KUL - Monika Stojowska.

"Zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła obowiązkiem każdego obywatela jest przestrzeganie przepisów państwowych, które mają na celu dobro wspólne" - podkreślili.

"Naganne i skrajnie nieodpowiedzialne"

Rzecznicy dodali, że "wykorzystywanie autorytetu kapłana oraz profesora do promowania postaw stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia w obliczu pandemii koronawirusa jest nadużyciem i należy je traktować jako naganne oraz skrajnie nieodpowiedzialne". "Osoby zachęcające do zachowań zagrażających życiu i zdrowiu, a tym samym sprzecznych z piątym przykazaniem Dekalogu, nie reprezentują świata akademickiego, ani tym bardziej Kościoła" - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Nie podano w oświadczeniu, o jakie wypowiedzi ks. Guza chodzi. Portal wyborcza.pl pisał 26 maja, że ks. Guz "głosi kazania i wykłady w całej Polsce. Opowiada o zbrodniach, jakich dopuszczają się rządzący podczas pandemii". W marcu 2020 r. na antenie Telewizji Trwam powiedział, że "podczas mszy nie można zarazić się koronawirusem" - podała wyborcza.pl.

Ks. Guz jest wykładowcą KUL zatrudnionym w filii tej uczelni w Stalowej Woli.

Zobacz też: Nauczycielka wytyka absurd. Chodzi o maseczki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy