Reklama

Reklama

Kalkulator COVID-19 pokazuje, czy ciężko przejdziesz infekcję

Powstał kalkulator pozwalający osobom niezaszczepionym i ozdrowieńcom sprawdzić, jak przejdzie się zachorowanie na COVID-19. Został opracowany we współpracy z naukowcami, a uruchomiło go Centrum e-Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przypomina jednak, iż algorytm "nie jest stuprocentowo pewny".

Kalkulator zamieszczony na rządowych stronach opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Analizuje on wiek, płeć, masę ciała i wzrost osoby, która z niego korzysta. Na podstawie tych danych mówi, o ile ciężej przejdzie się COVID-19 w porównaniu z 20-letnimi kobietą lub mężczyzną mającymi prawidłowe BMI.

Zdaniem resortu zdrowia, "ryzyko trudniejszego przebiegu COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała", a także "jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących".

Reklama

Wynik analizy nie jest stuprocentowo pewny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Nie stanowi także "podstawy do podejmowania decyzji".


Resort zdrowia: Kalkulator nie zastępuje szczepienia i zasady DDM

Ministerstwo Zdrowia przypomniało, iż kluczowe dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia są przede wszystkim szczepienia, bo to one "zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19". 

"Pamiętaj - zaszczepienie przeciwko COVID-19 znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku" - poinformowało. Ważne jest także przestrzeganie zasad DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce. Uczestnicy brali udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider badania), Imagene.me SA (partner technologiczny) oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy