Reklama

Reklama

Interia: Obowiązkowa kwarantanna dla przylatujących z Wielkiej Brytanii

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi obowiązkową kwarantannę dla podróżnych przybywających do Polski z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej i nie będzie można jej skrócić poprzez wykonanie testu na COVID-19 - dowiedziała się Interia. To odpowiedź na coraz więcej zakażeń wariantem Delta na Wyspach. Co jeszcze znalazło się w projekcie rozporządzenia?

O planach większych obostrzeń dla podróżnych z Wielkiej Brytanii mówił we wtorek w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, tłumacząc, że "najprawdopodobniej w najbliższych dniach pojawi się bardziej restrykcyjne podejście do kierunku brytyjskiego".

- Przyjeżdzający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Jeszcze we wtorek, jak zapowiedział rzecznik, podpisane zostanie przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie w tej sprawie i opublikowane w Dzienniku Ustaw, aby mogło obowiązywać od środy.

Reklama

Jak ustaliła Interia, według projektu zmiany rozporządzenia epidemicznego, który we wtorek powstał w resorcie zdrowia wprowadzona zostanie obowiązkowa kwarantanna dla przylatujących z Wielkiej Brytanii bez możliwości jej skrócenia zrobieniem testu w ciągu 48 godzin od przylotu. Z opublikowanego we wtorek popołudniu projektu rozporządzenia wynika, że zmiany te dotyczyć będą także Irlandii Północnej.

Obecnie kwarantanna w Polsce trwa 7 dni.

informacji dla podróżujących, jaką przygotował rząd, wynika, że osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 nie są kierowane na kwarantannę. Potwierdził to minister zdrowia.

"Oczywiście osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowej kwarantannie" - napisał we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski, odpowiadając na pytanie o obowiązkowej kwarantannie dla podróżnych przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii.

Dodał, że z kwarantanny nie będą zwolnione również osoby, które nie ukończyły 18 lat. "Nie ma wyjątku związanego z wiekiem" - napisał.

Wariant Delta w Polsce

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta, a pierwszy potwierdzony przypadek wykryto półtora miesiąca temu

We wtorek po południu w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przewiduje on m.in. doprecyzowanie dotyczące zwolnienia z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy przez dziecko do ukończenia 12. roku życia.

Rozporządzenie wprowadzi ponadto regulację umożliwiającą zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny osób, które po przylocie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z terytorium RP w ciągu 24 godzin od przylotu na jej terytorium.

Ponadto Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zostanie włączone do listy krajów, z których podróżujący nie będą zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny nawet po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.  

Co jeszcze ulegnie zmianie?

Zgodnie z rozporządzeniem ma zostać zapewniona możliwości korzystania z usług hotelarskich - bez wliczania do limitów wynikających ze zmienianego rozporządzenia - osób biorących udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Mistrzostwach Europy Juniorów i U23 w sprincie kajakowym (2021 ECA Junior&U23 Canoe Sprint European Championships) w Poznaniu, które odbędą się w dniach od 24 do 27 czerwca 2021 r., a także akredytowanych dziennikarzy, osób z obsługi technicznej oraz osób wskazanych przez organizatorów tych wydarzeń

Projekt zakłada też zwiększenie limitów osób mogących brać udział w charakterze: widza lub słuchacza w działalności zespołów muzycznych; osoby, której udostępnia się basen, aquapark lub obiekt sportowy zamknięty; osoby biorącej udział w wydarzeniu, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym organizowanym na otwartym powietrzu.

Rozporządzenie ma też zapewnić możliwości udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej także w godzinach pracy określonych w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, jeżeli jest to spowodowane koniecznością zapewnienia dostępu do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej na danym obszarze, co zapewnić ma w aktualnej sytuacji epidemicznej optymalne zabezpieczenie dostępności do ww. świadczeń.

Ile zakażeń w Wielkiej Brytanii?

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii wykryto 10 633 nowych zakażeń, co jest czwartym przypadkiem w ostatnich pięciu dni, by ich liczba przekraczała 10 tys. Łączny bilans z minionego tygodnia - prawie 68,5 tys. - jest o 31,4 proc. wyższy niż w poprzednim. Stwierdzono też pięć kolejnych zgonów z powodu COVID-19. 

Łączny bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 4,64 mln wykrytych zakażeń i 127 981 zmarłych. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 43,13 mln osób, a drugą - prawie 31,45 mln. Stanowi to odpowiednio 81,9 proc. oraz 59,7 proc. dorosłej populacji.

Mimo takich danych, brytyjski premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek, że jest duże prawdopodobieństwo, że 19 lipca będzie datą końca restrykcji koronawirusowych w Anglii. Według pierwotnego planu miały one zostać zniesione właśnie wczoraj.

Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | COVID19 | koronawirus | Delta | Kwarantanna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje