Reklama

Szef Moderny: Niższa efektywność szczepionek wobec mutacji Omikron

​- Istniejące na rynku szczepionki przeciw COVID-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu koronawirusa Omikron - przewiduje dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel. Stwierdził też, że dokładne informacje o tym, jak preparaty chronią przed nową mutacją, będą znane w ciągu dwóch tygodni.

Bancel stwierdził, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek - dostosowanego do specyfiki Omikronu - "zajmie miesiące", ponieważ 32 z 50 mutacji charakteryzujących nowy wariant występują w obrębie białka kolczastego wirusa. Umożliwia on infekowanie komórek.


Omikron. Czy szczepionki działają?

Według szefa Moderny "sytuację pogarsza także gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA". W rozmowie z "Financial Times" zapewnił, że zarówno Moderna, jak i Pfizer, są w trakcie opracowywania nowej szczepionki uwzględniającej najnowszy szczep koronawirusa.

Bancel podał, że dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu COVID-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.

Reklama


Szczepienia w państwach rozwijających się

W wywiadzie dla "FT" szef Moderny odparł zarzuty dotyczące niedostarczania przez firmy farmaceutyczne wystarczającej ilości szczepionek do państw rozwijających się, takich jak RPA. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w kraju tym w pełni zaszczepiona jest jedna czwarta obywateli. 

Według Bancela, rząd USA nakazał jego firmie wydać 60 proc. wyprodukowanych szczepionek Stanom Zjednoczonym. Przekazał też, że Covax - międzynarodowy mechanizm utworzony w celu rozdysponowania szczepionek wśród krajów o niskich dochodach - lub rządy tych krajów "nie odbierały zamówionych szczepionek z magazynów".

Czytaj też: Omikron - co trzeba wiedzieć o nowym wariancie SARS-CoV-2?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Moderna | szczepionki | Omikron | Pandemia koronawirusa | szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy