Reklama

Reklama

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny zatwierdził obowiązek szczepień

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odmówił pilnego zawieszenia obowiązku szczepień dla personelu przychodni i domów opieki. "Obowiązek szczepień nie budzi poważnych obaw konstytucyjnych" - uznali sędziowie. Wskazano m.in. na "bardzo niskie prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji szczepień".

Skargi dotyczące obowiązku szczepień dla personelu przychodni i domów opieki wpłynęły od blisko 300 powodów. Jednak federalny Trybunał Konstytucyjny zatwierdził obowiązkowe szczepienia w klinikach i domach opieki - informuje "Der Spiegel".

TK będzie procedował bez pośpiechu

Z prawnego punktu widzenia obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu pielęgniarskiego i medycznego mogą być wprowadzone w życie zgodnie z planem od połowy marca. 

W trybie pilnym federalny Trybunał Konstytucyjny odmówił na razie zawieszenia przepisów - wciąż czeka na rozstrzygnięcie kwestii w sprawie konstytucyjności w postępowaniu prowadzonym w trybie zwykłym. Do Trybunału wpłynęły skargi konstytucyjne od blisko 300 powodów.

Reklama

Kto ma obowiązek się zaszczepić?

Obowiązek szczepienia został uchwalony przez Bundestag i Bundesrat 10 grudnia, dotyczy pracowników placówek takich jak przychodnie, domy opieki i gabinety lekarskie. Przepis ma celu ochronę osób starszych i słabych przed zakażeniem koronawirusem - przypomina "Der Spiegel".

Pracownicy objęci obowiązkiem muszą wykazać do 15 marca 2022 r., że są w pełni zaszczepieni lub przechorowali COVID-19, ewentualnie przedłożyć zaświadczenie, że nie mogą być zaszczepieni. Bawaria już zapowiedziała, że czasowo zawiesi wdrażanie tej ustawy z uwagi kwestie budzące wątpliwości.

Niezaszczepieni zaskarżyli przepisy do TK

Skargi do Trybunału składali głównie "niezaszczepieni pracownicy i administratorzy placówek, którzy chcą nadal zatrudniać niezaszczepiony personel".

Sędziowie rozpatrzyli sprawę na niekorzyść powodów, uzasadniając , że "bardzo niskie prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji szczepień jest równoważone znacznie wyższym prawdopodobieństwem narażeniem życia i zdrowia osób bezbronnych".

Obowiązek szczepień "nie budzi w chwili wydania tej decyzji poważnych obaw konstytucyjnych" - wyjaśnił Trybunał w uzasadnieniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy