Reklama

Reklama

​Koronawirus z Chin. Kto jest najbardziej narażony?

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo i rozprzestrzenia się na kolejne kraje. Co powinniśmy wiedzieć o tym wirusie? Kto jest najbardziej narażony? I jak postępować, kiedy zauważymy objawy? Oto najważniejsze informacje.

Co musisz wiedzieć o wirusie?

Pierwszy raz o koronawirusie usłyszeliśmy pod koniec 2019 roku. W mieście Wuhan w Chinach pojawiła się choroba, która szybko rozprzestrzeniła się na całe Chiny kontynentalne, by później przenieść się na inne obszary świata.

Drugie duże ognisko chorobowe wystąpiło na terenie północnych Włoch. Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Reklama

Sytuacja w poszczególnych krajach jest jednak dynamiczna, dlatego GIS zaleca, by przed każdą podróżą sprawdzić najnowsze zalecenia MSZ. Aktualne ostrzeżenia ministerstwa możesz sprawdzić TUTAJ. 

Kto jest najbardziej narażony?

18 lutego chińskie władze sanitarne opublikowały pierwszy oficjalny raport dotyczący koronawirusa. Wynika z niego, że śmiertelność z powodu Covid-19 wynosi 2,3 proc., ale 80 proc. zakażeń ma jedynie łagodny przebieg.

Autorzy raportu podkreślają, że 13,8 proc. przypadków ma poważny przebieg, a ok. 4,7 proc. chorych przechodzi chorobę bardzo ciężko. 

Najbardziej zagrożone są osoby starsze, powyżej 80. roku życia, wśród których śmiertelność jest wysoka i sięga ok. 14,8 proc. - czytamy.

Na ciężki przebieg choroby narażone są również osoby schorowane, cierpiące na schorzenia przewlekłe (w tym kontekście wymienia się np. osoby mające problemy z ciśnieniem, sercem, czy płucami, a także diabetyków). W raporcie podkreślono, że narażony na ostry przebieg zakażenia jest również personel medyczny.

Dzieci jak na razie nie są zagrożone. U najmłodszych do 9. roku życia nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku śmiertelnego. Na infekcje zwykle odporni są też ludzie młodzi do 39. roku życia.

Wśród osób po czterdziestce ryzyko zgonu w razie infekcji rośnie wraz z wiekiem. Z raportu chińskich władz sanitarnych wynika także, że wśród mężczyzn występuje większa śmiertelność niż wśród kobiet.  

Masz objawy? Sprawdź, co robić

"Jeśli w ostatnim czasie byłeś w Azji lub północnej części Włoch albo miałeś kontakt z osobą zakażoną, a w ciągu 14 dni zaobserwowałeś objawy (gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem), to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego" - zalecają GIS i Ministerstwo Zdrowia.

Jeśli objawy nie wystąpiły, to "przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel)" - czytamy dalej w zaleceniach.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy