Reklama

Reklama

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2022. Ułatwienia dla jednej grupy uczniów

Egzamin ósmoklasisty 2022 już niebawem. Ponad 7 tysięcy uczniów z Ukrainy zadeklarowało chęć jego zdawania. W związku z tym, że nie wszyscy władają językiem polskim, Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła pewne ułatwienia dla Ukraińców, m.in. tłumaczenie arkuszy z zadaniami, a nawet wydłużenie o kilkadziesiąt minut czasu trwania egzaminu z języka polskiego. Wyjaśniamy, jakie zmiany czekają na uczniów z Ukrainy na egzaminie ósmoklasisty 2022.

Egzamin ósmoklasisty 2022 nie jest obowiązkowy dla Ukraińców. Natomiast samo podejście do niego warunkuje ukończenie ósmej klasy, a także otwiera drzwi do kolejnego etapu rekrutacji, m.in. liceów, techników czy branżówek.   

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w terminie od 24 do 26 maja.      

Reklama

  • 24 maja (wtorek) godzina 9:00 - egzamin z języka polskiego       
  • 25 maja (środa) godzina 9:00 - egzamin z matematyki        
  • 26 maja (środa) godzina 9:00 - egzamin z języka obcego nowożytnego

Uczniowie, którzy z uzasadnionych przyczyn nie przystąpią wtedy do testu, będą mogli napisać go w terminie dodatkowym - 13 czerwca (w poniedziałek) o godzinie 9:00. 

Egzamin ósmoklasisty 2022. CKE wprowadza zmiany dla uczniów z Ukrainy 

Ukraińscy uczniowie przystępujący do egzaminu ósmoklasisty 2022, tak jak polscy uczniowie, będą pisać trzy egzaminy w trzech kolejnych dniach: z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego nowożytnego. Do testu zostało zgłoszonych około 7150 uczniów z Ukrainy z 2500 szkół. 

W marcu 2022, w związku z napływem do Polski uchodźców z Ukrainy, Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła ważne zmiany. Wyjaśniamy, jak będą wyglądać arkusze egzaminacyjne z matematyki, języka polskiego i angielskiego dla Ukraińców.    

Egzamin ósmoklasisty 2022. Co czeka uczniów z Ukrainy?

Zgodnie z marcowym rozporządzeniem ministra edukacji i nauki uczniowie z Ukrainy zdający egzamin ósmoklasisty 2022 będą mieli 210 minut na napisanie egzaminu z języka polskiego, a więc o 90 minut więcej, niż standardowo. W przypadku testu z matematyki i języka obcego nowożytnego czas trwania egzaminu pozostaje bez zmian i wynosi odpowiednio: 100 oraz 90 minut. 

Zadania z egzaminu ósmoklasisty 2022 dla polskich i ukraińskich uczniów będą takie same. Zmianie ulegną tylko polecenia oraz instrukcje w arkuszach, które zostaną dodatkowo przetłumaczone na język ukraiński. Na egzaminie z matematyki odpowiedzi mogą być udzielane po ukraińsku, a na angielskim - po angielsku. Jednak w części z języka polskiego uczeń będzie musiał napisać odpowiedzi w języku polskim.    

Egzamin ósmoklasisty 2022. Zmiany dla uczniów z Ukrainy 

  • Ze względu na przedłużenie czasu trwania egzaminu z języka polskiego uczniowie z Ukrainy przystąpią do niego w oddzielnej sali. 
  • Obywatele Ukrainy mogą liczyć na obecność tłumacza, który przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym przekaże informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.        
  • Ukraińscy uczniowie będą mieli możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub elektronicznej (polsko-ukraiński lub ukraińsko-polski). Słownik ma zapewnić szkoła lub sam uczeń.        
  • Obywatele Ukrainy będą mogli liczyć na pomoc nauczyciela (członka zespołu nadzorującego), który przed przystąpieniem ucznia do pracy odczytuje z arkusza rezerwowego jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 wyrazów lub więcej, stanowiące podstawę zadań egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Będzie możliwe to w przypadku, gdy uczeń rozumie język polski, jednak ma problemy z płynnym czytaniem tekstu pisanego.        
  • CKE zapewni obecność specjalisty, np. psychologa lub pedagoga (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeśli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym lub zabezpieczenia wsparcia psychologicznego. 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Nieoficjalne odpowiedzi i arkusze CKE w Interii 

W dniu danego egzaminu, po godzinie 13:00 na stronach Interii z każdego przedmiotu będziemy udostępniać arkusze CKE wraz z nieoficjalnymi odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Rozwiązania zadań dostępne będą w zakładce Arkusze, która pojawi się w raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2022.  

Czytaj również:

Rekrutacja do szkół średnich. Niektórzy mają czas tylko do końca maja

Co będzie na angielskim? Egzamin ósmoklasisty 2022 już za kilka dni

Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2022. Pewniaki na egzaminie. Czego się spodziewać?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy