Gruntownie przebadali zachowanie Putina. Zauważyli jedną istotną rzecz

Dawid Szczyrbowski

Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,2 tys.
Udostępnij

Przemówienia Władimira Putina zostały poddane gruntownej analizie psychologicznej specjalistów z instytutu Cognovi Labs. Okazuje się, że w przekazie rosyjskiego przywódcy dominuje gniew, wstręt i pogarda. Co istotne, w zachowaniu Putina nie rozpoznano emocji strachu. Eksperci określili działania polityka wobec Ukrainy jako "niezwykle konsekwentne".

Przemówienia Władimira Putina zostały poddane gruntownej analizie organizacji Cognovi Labs.
Przemówienia Władimira Putina zostały poddane gruntownej analizie organizacji Cognovi Labs. VALERIY SHARIFULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOLAFP

Zachowanie oraz styl przemawiania Władimira Putina przebadali specjaliści z instytutu Cognovi Labs, który współpracuje m.in. z Pentagonem. Wyniki są jednoznaczne i dają do myślenia w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Cognovi Labs "wykorzystuje sztuczną inteligencję i psychologię behawioralną do oceny emocji ludzi i zrozumienia, co kieruje ich decyzjami" - wskazuje portal The Moscow Times.

W przypadku rosyjskiego przywódcy zwrócono uwagę na kilka wystąpień publicznych, m.in. w dniu rozpoczęcia wojny oraz niedawnej konferencji prasowej z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.

Specjaliści przebadali Władimira Putina. Jedna rzecz zaskakuje

Oceny dokonano na podstawie związku emocji z zachowaniem oraz oceny stopnia gotowości do działania (skala intencji). W tym celu wzięto pod uwagę 10 emocji: radość, złość, wstręt, strach, smutek, zaskoczenie, rozbawienie, pogardę, nadzieję, wiarę.

Wyniki są jednoznaczne - pomimo licznych niepowodzeń i strat wojennych stan emocjonalny Putina jest niezmienny. W stosunku do kwestii ukraińskiej kieruje się "niezwykłą konsekwencją" i uporem.

Przemówienie wygłoszone przed Zgromadzeniem Federalnym z okazji pierwszej rocznicy inwazji niezwykle mobilizowało rosyjski naród. Specjaliści wskazali na dominujące emocje w zachowaniu przywódcy Kremla: wiarę, nadzieję, złość, wstręt i pogardę. Ocena intencji wyniosła 61 i był zdecydowanie wyższa niż rok wcześniej, kiedy Putin ogłaszał specjalną operację przeciwko Ukrainie.

Jaki jest stan Władimira Putna? Wyniki są jednoznaczne

Podobny zestaw emocji można było zauważyć podczas niedawnego spotkania z Recepem Erdoganem. Władimir Putin odmówił wtedy przedłużenia umowy zbożowej. W tym przypadku ocena intencji wyniosła 54.

Przywódca Rosji "stał się bardziej zdeterminowany i odporny emocjonalnie" - ocenił psycholog kliniczny Nirit Pisano. Co najważniejsze, w jego zachowaniu nie można zaobserwować poczucia strachu. Putina nie zniechęciły ani ostrzeżenia zagranicznych wywiadów, ani zachodnie sankcje i niepowodzenia na froncie.

Zdaniem specjalistów wspomniany brak strachu jest podstawową przyczyną, dlaczego w tym konkretnym przypadku "nie sprawdzają się tradycyjne strategie powstrzymywania".

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Unia nie przedłuży embarga na zboże z Ukrainy. „Śniadanie Rymanowskiego”
      Unia nie przedłuży embarga na zboże z Ukrainy. „Śniadanie Rymanowskiego”Polsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1193
      Super
      relevant
      385
      Hahaha
      haha
      205
      Szok
      shock
      196
      Smutny
      sad
      120
      Zły
      angry
      100
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      2,2 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na