Reklama

Wszystkich Świętych 2021. Policja ostrzega: Uważajcie na cmentarzach!

Wszystkich Świętych już za tydzień. Coraz częściej udajemy się na cmentarze, by uporządkować groby bliskich. Policja apeluje, by podczas wizyty na cmentarzu zachować ostrożność. Łupem złodziei bowiem - oprócz zniczy czy kwiatów - często padają także torby z portfelami oraz kluczami do mieszkania, które porządkujący zostawiają przy nagrobkach.

Przed świętem Wszystkich Świętych policja apeluje o zachowanie czujności na cmentarzach.

Wszystkich Świętych. Policja apeluje o uwagę na cmentarzach

- Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz skupienie się na porządkowaniu pomnika może odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się wokół nas. Możemy nie zauważyć oraz nie usłyszeć, kiedy złodziej sięgnie po naszą torbę, w której nierzadko są portfele z dokumentami, karty płatnicze, telefony czy klucze do mieszkania. Złodziej znajdzie także w torbie informacje o naszym adresie - przestrzega oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Ciska.

Reklama

Jeśli złodziej miał informacje, gdzie mieszkamy, to zanim dotrzemy do własnego mieszkania, może ono być już okradzione. Podobnie sytuacja wygląda z kartami płatniczymi.

- Przestępcy będą mieli sporo czasu, zanim zastrzeżemy kartę bankomatową, dodatkowo nasze dane mogą posłużyć do zaciągnięcia kredytu bez naszej wiedzy. Dlatego apelujemy o czujność podczas pobytu na cmentarzu. Łupem złodziei padają również kwiaty, wiązanki, znicze oraz dekoracje pomników - mówi Ciska.

Czytaj też: Jak wyczyścić nagrobek z piaskowca, granitu i lastryko? Poznaj domowe sposoby

Jak uchronić się przed kradzieżą na cmentarzu? Nie tylko we Wszystkich Świętych

Policja ma też kilka praktycznych rad, jak zniechęcić złodziei. Zdaniem funkcjonariuszy, jeśli chodzi o kradzieże znicze to warto kupować znicze zalewane lub oznaczać je olejnym markerem. Wazony lub lampiony mogą być na stałe przyczepione do nagrobków.

Policjanci radzą też, by na cmentarz nie zabierać dużych sum pieniędzy, a dokumenty i wartościowe przedmioty mieć przy sobie, a nie w torbie, czy siatce.

- Jeżeli ktoś swoim zachowaniem wzbudza niepokój, czy jesteśmy świadkami kradzieży należy zawiadomić policję - apeluje Ciska.

Czytaj też: Jakie znicze na Wszystkich Świętych wybrać? Modne nowości 2021 i przegląd zniczy, które palą się najdłużej


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: cmentarze | Wszystkich Świętych | 1 listopada

Reklama

Reklama

Reklama