Reklama

Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Służby: Ujawnił szczegóły

Jak poinformowały służby, zatrzymano w Polsce cudzoziemca, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformowała, że działania cudzoziemca skupiały się na "infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo". 

Polska. Rosyjski szpieg zatrzymany. Służby: Ujawnił szczegóły

Podejrzany został przesłuchany i przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej. Ponadto opisał szczegóły i okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad. Cudzoziemiec zdobywał informacje przynajmniej od stycznia, bo właśnie wtedy przybył do Polski. 

Reklama

Na wniosek prokurator Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Za zarzucane przestępstwo mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Prokurator przyznała, że w gdańskiej prokuraturze prowadzonych jest kilka podobnych spraw. - Postępowanie Wydziału jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia - przekazała prokurator Wawryniuk.

Siatka rosyjskich szpiegów w Polsce rozbita

W połowie marca w Polsce rozbito siatkę rosyjskich szpiegów. Za działania dywersyjne miało odpowiadać sześć osób -"cudzoziemców zza wschodniej granicy". Sąd zastosował tymczasowy areszt. 

Prokuratura postawiła zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pomorskie | zatrzymanie | policja | Szpieg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy