Reklama

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce: Gmina Choczewo preferowaną lokalizacją

Gmina Choczewo została wybrana na lokalizację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Preferowane miejsce nazwano Lubiatowo-Kopalino. Pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW ma zostać uruchomiony w 2033 roku.

Gmina Choczewo znajduje się w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim. Została wybrana na lokalizację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych.

Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo

Lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo spełnia wszelkie wymagania środowiskowe oraz - jak zapewnia spółka Polskie Elektrownie Jądrowe - ma być bezpieczna dla mieszkańców.

Reklama

Jak podaje "Dziennik Bałtycki", na początku rozpatrywano aż 92 lokalizacje. "Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe" - podaje gazeta.

Ostatecznie zawężono wybór do dwóch lokalizacji na Pomorzu. Dla gminy Choczewo konkurencyjne było miejsce nad jeziorem Żarnowieckim. Ostatecznie wygrała lokalizacja Lubiatowo-Kopalino.

Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

Pierwsza elektrownia jądrowa w gminie Choczewo?

"Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii"  - oświadczyła minister klimatu Anna Moskwa, cytowana w informacji spółki.

Plany państwa w zakresie energetyki jądrowej określa Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Według niego Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

To, czy pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w gminie Choczewo nie jest jeszcze przesądzone. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe musi teraz uzyskać odpowiednie decyzje administracyjne, zwłaszcza decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzję lokalizacyjną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Choczewo | Lubiatowo-Kopalino | elektrownie atomowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy