Reklama

Reklama

Nielegalnie wydobył fragment czołgu. Odpowie za jego uszkodzenie

Na jednej z działek w miejscowości Kłanino (Pomorskie) policjanci zabezpieczyli wydobyte elementy czołgu pochodzącego z okresu II wojny światowej. Okazało się, że mężczyzna nie miał odpowiednich uprawnień, a część fragmentów maszyny uległa uszkodzeniu. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Wołominie dotyczące nielegalnego wydobycia w okolicach jednej z miejscowości powiatu wołomińskiego elementów czołgu wojskowego z okresu II wojny światowej

Po przeprowadzeniu śledztwa prokuratura przedstawiła sprawcy zarzut popełnienia czynu z arf. 108 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zw. z art. 11 § 2 k.k. 

Zawiadomienie o popełnieniu opisanego powyżej przestępstwa zostało złożone przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Reklama

Policjanci zabezpieczyli wydobyte elementy pojazdu wojskowego

Po złożeniu zawiadomienia funkcjonariusze policji udali się na Pomorze, gdzie na jednej z działek w miejscowości Kłanino zabezpieczyli wydobyte elementy pojazdu wojskowego w postaci stelaża siedziska, obudowy filtra wentylatora oraz 21 sztuk ogniw gąsienicy

Śledztwo dotyczyło wydobycia elementów pojazdu wojskowego "PANTHER". Sprawę prowadzili funkcjonariusze wydziałów kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego Komendy Stołecznej Policji.

Podejrzany nie posiadał dokumentacji

Z ustaleń wynika że, podejrzany nie posiadał stosownej dla prowadzonych przez niego prac dokumentacji, a wydobyte przez niego przedmioty stanowiły zabytki podlegające ochronie zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zdaniem biegłego z zakresu militariów, którego opinii zasięgnięto w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego wynika, że wszystkie wydobyte w miejscowości Jasienica w gminie Tłuszcz elementy pojazdu wojskowego "PANTHER" stanowią zabytki techniki militarnej o znacznej wartości zarówno materialnej, jak i historycznej i podlegają ochronie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne