Papież Franciszek apeluje ze szpitala. "Dowiaduję się z niepokojem"
Przebywający w szpitalu papież Franciszek podziękował całemu personelowi medycznemu za opiekę i wszystkim za modlitwy w jego intencji. Zaapelował również o pokój na świecie, w tym w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. W niedzielę Ojciec Święty odbył również spotkania z watykańskimi urzędnikami.

W opublikowanym przez Watykan tekście papież napisał o rozpoczęciu Wielkiego Postu przypominając, że "wzywa on do nawrócenia serca i prowadzi do radości Wielkanocy".
"Zaangażujmy się, aby był to czas oczyszczenia i duchowej odnowy, drogą rozwoju w wierze, nadziei i miłości" - zachęcił.
Franciszek nawiązał do odprawionej w niedzielę rano na placu Świętego Piotra mszy dla tysięcy uczestników Jubileuszu Wolontariatu, zorganizowanego w ramach Roku Świętego.
"W naszych społeczeństwach zbyt podporządkowanych logice rynku, gdzie wszystkiemu grozi to, że zostanie poddane kryterium interesu i dążenia do zysku, wolontariat jest proroctwem i znakiem nadziei, bo daje świadectwo pierwszeństwa bezinteresowności, solidarności i służbie najbardziej potrzebującym" - podkreślił.
Papież Franciszek podziękował lekarzom za opiekę
Papież wyraził wdzięczność wszystkim wolontariuszom za to, że poświęcają swój czas i swoje zdolności. "Dziękuję za bliskość i czułość, z jakimi otaczacie opieką innych rozbudzając w nich nadzieję" - podkreślił.
Franciszek wyznał: "Podczas mojego przedłużonego pobytu w szpitalu ja także doświadczam serdeczność opieki, zwłaszcza ze strony lekarzy i pracowników medycznych, którym dziękuję z całego serca".
"Będąc tutaj myślę o tylu osobach, które w różny sposób są blisko chorych i są dla nich znakiem obecności Boga. Potrzebujemy tego cudu czułości, jaki towarzyszy tym, kto jest w chwili próby przynosząc trochę światła w nocy bólu"- napisał.
Papież zaznaczył: "Chciałbym podziękować wszystkim, którzy okazują mi swoją bliskość w modlitwie; dziękuję wszystkim z całego serca. Ja także modlę się za was". Zapewnił, że przyłącza się duchowo do tych, którzy począwszy od niedzieli będą uczestniczyć w rekolekcjach Kurii Rzymskiej.
Papież apeluje ze szpitala: Razem przywołujemy dar pokoju
Franciszek dodał: "Razem przywołujemy dar pokoju, zwłaszcza na umęczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie. Birmie, Sudanie i Demokratycznej Republice Konga".
"Z niepokojem dowiaduję się o wznowieniu przemocy w niektórych strefach Syrii. Proszę o to, by definitywnie się skończyły, przy pełnym poszanowaniu wszystkich etnicznych i religijnych części składowych Syrii, zwłaszcza cywilów" - zaapelował.
Papież zakończył następująco: "Zawierzam was wszystkich macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi. Dobrej niedzieli i do zobaczenia".
Papież Franciszek w szpitalu. Spotkał się z watykańskimi urzędnikami
Papież Franciszek przyjął również w niedzielę w Poliklinice Gemelli sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina i jego zastępcę, arcybiskupa Edgara Pena Parrę - poinformowało watykańskie biuro prasowe. To była ich kolejna wizyta podczas trwającej ponad trzy tygodnie hospitalizacji.
Jak wyjaśniono, papież regularnie spotyka się z sekretarzem stanu i jego zastępcą, a te spotkania kontynuuje także podczas pobytu w szpitalu.
To również okazja do tego, by przekazać Franciszkowi informacje o sytuacji w Kościele i na świecie - dodano.
Biuro prasowe przekazało również, że papież kontynuuje terapię farmakologiczną, jak i fizjoterapię oddechową i motoryczną. W ciągu dnia stosowana jest tlenoterapia poprzez kaniulę nosową, a w nocy wentylacja mechaniczna przy wykorzystaniu maseczki.
W sobotę Watykan poinformował w biuletynie medycznym o stopniowej, lekkiej poprawie stanu zdrowia papieża.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!






![Wzloty, spadki i pułapki. O nowym sondażu IBRiS dla Polsat News [KOMENTARZ]](https://i.iplsc.com/000MVWWS7Q4DJNL3-C401.webp)


