Wirus nie daje za wygraną. Nowe ogniska, może się rozprzestrzenić

Artur Pokorski

Oprac.: Artur Pokorski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,6 tys.
Udostępnij

Wzdłuż granicy z Ukrainą przeprowadzona zostanie dodatkowa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii podjął tę decyzję w związku z odnotowaniem nowych ognisk. Preparat będzie zrzucany z samolotów w pasie do minimum 50 km od granicy.

W podkarpackich lasach zrzucana będzie szczepionka przeciwko wściekliźnie, zdj. ilustracyjne
W podkarpackich lasach zrzucana będzie szczepionka przeciwko wściekliźnie, zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

W województwie podkarpackim przeprowadzona zostanie kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Odnotowano tam nowe ogniska choroby i istnieje obawa, że może dojść do rozprzestrzenienia się wirusa.

Zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Janusz Ciołek przypomniał, że w ubiegłym roku pojawiło się siedem ognisk wścieklizny w województwie.

Podkarpackie. Wścieklizna z nowymi ogniskami

Wszystkie odnotowano w pasie do 25 km od granicy z UkrainąW tym roku odnotowano już dwa nowe przypadki w powiecie brzozowskim i przemyskim.

- W związku z wojną nie wiemy, jaka jest sytuacja w Ukrainie. W ubiegłym roku było tam ponad 900 ognisk zgłoszonej wścieklizny. Z kolei w sąsiednim województwie lubelskim, blisko granicy, jest już siedem ognisk - powiedział Ciołek w rozmowie z TVN24.

Szczepionki przeciwko wściekliźnie pojawiły się też w lasach sąsiedniego województwo lubelskiego. Tam akcja przeprowadzona została w ostatnim tygodniu października.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie. Akcja na Podkarpaciu

Zapowiadana akcja szczepień rozpocznie się ósmego listopada i potrwa tydzień. Preparat będzie zrzucany z samolotów na tereny leśne na obszarze do minimum 50 km od granicy polsko-ukraińskiej.

Szczepionka znajduje się w plastikowo-aluminiowym pojemniku i ma specyficzny zapach. Nie należy ich dotykać, bo nie będą już przyjmowane przez zwierzęta.

W przypadku kontaktu z preparatem należy przemyć miejsce wodą i mydłem oraz skonsultować się z lekarzem. 

Do dwóch tygodni po zakończeniu akcji należy trzymać zwierzęta mięsożerne w zamknięciu.

"Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów" - podawano w alertach RCB.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sikorski w "Gościu Wydarzeń": Z sojusznikami podejmiemy decyzję co zrobimy z Ławrowem
      Sikorski w "Gościu Wydarzeń": Z sojusznikami podejmiemy decyzję co zrobimy z ŁawrowemPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na