Reklama

Reklama

Wirus RSV. Niespotykana fala infekcji. Jakie objawy u dzieci?

Obecnie to nie covid jest dla nas największym zmartwieniem, ale fala zachorowań na wirus RSV. Epidemia jest zatrważająca - alarmuje dr Magdalena Okarska-Napierała. Ekspertka wylicza, jakie są objawy wirusa RSV oraz jaka jest obecnie skala problemu.

Jak objawia się wirus RSV?

- Starsze dzieci mają katar, kaszel, młodsze najpierw też mają katar, ale potem zaczynają mieć duszący kaszel - wylicza objawy wirusa RSV dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ekspertka podkreśla, że "RSV zawsze był bardzo groźny dla najmłodszych, kilkumiesięcznych dzieci". Teraz jednak sytuacja jest inna. - Mamy do czynienia z niezwykłą skalą tego zjawiska, chorują całe rodziny - alarmuje.

- Jest bardzo dużo infekcji w żłobkach, przedszkolach... Nigdy nie mieliśmy w tym okresie pacjentów z wirusem RSV, a teraz jest ich mnóstwo. Oddziały zapełniają nam dzieci z RSV, a w innych szpitalach jest podobnie. Jeszcze nie są przepełnione, ale w literaturze zachodniej jest opisywane, że OIOM-y, SOR-y są na granicach wydolności - wylicza Okarska-Napierała.

Reklama

Wirus RSV. Dlaczego infekcji jest teraz tak dużo?

- Ten wirus zwykle zaczynał atakować dzieci późną jesienią, a kończył wiosną ze szczytem w styczniu-lutym. W ostatnim sezonie zarówno grypa, jak i RSV niemal zupełnie zniknęły. Teraz, prawdopodobnie wskutek poluzowania większości restrykcji w życiu społecznym, RSV wrócił i uderzył ze zdwojoną siłą - wyjaśnia ekspertka.  

- Mamy nasiloną falę innych infekcji sezonowych, a jednym z takich wirusów, który przetacza się przez cały świat w nieporównywalnej niż wcześniej skali jest wirus RSV. Zakażeń wśród dzieci jest coraz więcej, niektóre - zwłaszcza najmłodsze - chorują bardzo ciężko - opisuje Okarska-Napierała.

Czytaj też: Ile zakażeń na koniec października? Minister zdrowia o prognozach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL