Reklama

Reklama

Niezwykłe zdjęcie z kosmosu. Co to za cień na powierzchni Jowisza?

Sonda kosmiczna Juno należąca do NASA uchwyciła wyjątkowy widok podczas 40. przelotu wokół Jowisza. Padający na planetę gigantyczny cień został wywołany przez jeden z jej księżyców – Ganimedesa. Jowisz posiada największą liczbę naturalnych satelitów - obecnie znanych jest ich aż 79. Wyjątkowo często zachodzi tam również całkowite zaćmienie Słońca.


Jowisz jest największą planetą w naszym Układzie Słonecznym, znajdującą się 778 mln km od Słońca. Jest to odległość ponad 5 razy większa niż dzieląca Ziemię od Słońca. Jowisz od lat jest obiektem badań naukowców. Od 2016 r. trwa specjalna misja NASA mająca na celu obserwację gazowego olbrzyma oraz jego satelitów.

Niezwykłe zdjęcie. Spektakularny cień Ganimedesa na Jowiszu

Ta wyjątkowa fotografia powstała 25 lutego 2022 r., a następnie została poddana obróbce cyfrowej. W momencie wykonywania zdjęcia sonda NASA Juno znajdowała się w odległości 71 000 km od Jowisza, czyli ok. 15 razy bliżej, niż jego księżyc Ganimedes

Dzięki temu udało się uchwycić wyjątkowe zjawisko - naturalny satelita rzuca olbrzymi cień na planetę, widoczny w jej lewej górnej części. Był to 40. przelot sondy Juno wokół Jowisza, wykonany w ramach trwającej od 6 lat misji kosmicznej. 

Piąta planeta Układu Słonecznego fascynuje naukowców głównie ze względu na swoją wielkość. Jowisz zaliczany jest do tzw. gazowych olbrzymów - jego średnica równikowa wynosi 142 984 km. Jest aż 2,5 razy większy niż wszystkie pozostałe planety Układu Słonecznego razem wzięte. Jest to również trzeci - po Księżycu i Wenus - najjaśniejszy obiekt na naszym niebie. 

Reklama

Ganimedes to najpotężniejszy księżyc Jowisza, o gabarytach większych niż Merkury. Jest on oddalony od swojego gospodarza o ok. 1,1 mln km. Na orbicie planety znajdują się aż 4 duże satelity - oprócz Ganimedesa są to Callisto, Io oraz Europa.

Zaćmienia Słońca na Jowiszu

Duża liczba księżyców, w tym również tych zbliżonych do Jowisza na mniejszą odległość niż naturalny satelita do Ziemi sprawiają, że znacznie częściej występują tam całkowite zaćmienia Słońca. W ciągu zaledwie tygodnia Ganimedes przemieszcza się pomiędzy Jowiszem a Słońcem jeden raz, księżyc Europa dwa razy, natomiast księżyc Io aż cztery razy. 

Naukowcy z NASA wyjaśniają, że gdyby człowiekowi udało się znaleźć w obszarze zacienionym przez Ganimedesa, mógłby stać się świadkiem jednego z tych całkowitych zaćmień. Oczywiście obecnie jest to z wielu względów niemożliwe.

Całkowite zaćmienie Słońca widziane z Ziemi

Na Ziemi całkowite zaćmienie Słońca jest niezwykle rzadkim zjawiskiem astronomicznym, trwa kilka minut i jest widoczne jedynie z niektórych miejsc na Ziemi. Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce w grudniu 2020 r. i było widoczne nad południową częścią Pacyfiku, Chile i Argentyną

Naukowcy wyliczyli, że kolejny raz będziemy mogli je zaobserwować w 2026 r. Będzie ono widoczne z Europy, m.in. Hiszpanii, Islandii i Półwyspu Tajmyr w Rosji.

Czytaj również:

Anielskie Skrzydła. Wyjątkowe odkrycie teleskopu Hubble'a

Czy istnieją pierwotne czarne dziury? Będzie można to zaobserwować

Szef Roskosmosu wpadł w szał. Nawymyślał znanemu astronaucie NASA, a później skasował tweeta

Zobacz także:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy