Warszawa: Protestują przeciw wycince drzew. Spotkanie w ratuszu
W stołecznym ratuszu trwa spotkanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego i innych przedstawicieli władz z aktywistami miejskimi protestującymi przeciwko wycince 500 drzew przy wybrzeżu Helskim. Protestujący chcą, by ratusz zmodyfikował projekt budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
W piątek rano aktywiści zebrali się przed stołecznym ratuszem, gdzie zaprezentowali dziennikarzom skład swojej delegacji. Są wśród nich: Grzegorz Walkiewicz (radny Pragi Północ), prof. Wiktor Kotowski (biolog z Uniwersytetu Warszawskiego), Grzegorz Połutrenko (ornitolog), Robert Migas-Mazur (Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi), Tomasz Główka (Miasto Jest Nasze), Dominika Jaśkiewicz (Stowarzyszenie START), Barbara Grzebulska (hydrolożka, Koalicja Ratujmy Rzeki), Dominika Sokołowska (Greenpeace), Karolina Krajewska (Zielone Mazowsze), a także radcy prawni, urbaniści, architekci oraz stołeczni radni, m.in.: Agata Diduszko-Zyglewska (KO) i Joanna Staniszkis (KO).
Walkiewicz powiedział przed spotkaniem w ratuszu, że rozmowy będą dotyczyły wprowadzenia zmian w budowie zabezpieczenia przeciwpowodziowego na Wybrzeżu Helskim. "Pan prezydent zasygnalizował, że jest gotowy na daleko idące modyfikacje tej inwestycji" - dodał.
"Położymy na stole apel 'Stop wycince 500 drzew na praskim brzegu Wisły', który podpisało już blisko dziewięć tys. osób" - zapowiedział radny Pragi Północ i przypomniał, że apel był już przekazany wcześniej prezydentowi Trzaskowskiemu oraz stołecznym radnym. "Zgodziliśmy się wstrzymać akcję protestacyjną na miejscu. Dobra wola jest po naszej stronie. Teraz czekamy na propozycje ze strony ratusza" - powiedział Walkiewicz. Jak dodał, protestujący oczekują, że ratusz zmodyfikuje projekt inwestycji zabezpieczenia przeciwpowodziowego w taki sposób, żeby nie ingerował on tak mocno w obszar Natura 2000 Doliny Środkowej Wisły.
W rozmowach bierze udział także posłanka Magdalena Biejat (Lewica). "Jestem mieszkanką Pragi i zależy mi na tym, by przy okazji tej inwestycji wycięto jak najmniej drzew" - powiedziała przed spotkaniem.
Biejat zaznaczyła, że zapoznała się z planami tej inwestycji i jej zdaniem nie ma potrzeby likwidować tylu drzew. Przyznała, że należy chronić miasto przed powodzią, jednak w jej przekonaniu ochrona przed zgubnymi skutkami wynikającymi ze zmian klimatu przy jednoczesnej wycinance zieleni jest bez sensu.
W spotkaniu ze strony ratusza poza prezydentem Trzaskowskim biorą także udział m.in. dyrektor-koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Góra, dyrektor gabinetu prezydenta Karol Kretkowski, a także przedstawiciele: Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, Zarządu Dróg Miejskich, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Biura Ochrony Środowiska, Biura Polityki Mobilności i Transportu, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a także dyrektor warszawskiego zoo, dyrektor Zarządu Zieleni oraz pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji.
Dziennikarze zostali wpuszczeni na salę na pierwsze 10 minut rozmów.
"Zakładam, że skończymy o godz. 17, więc mamy sporo czasu, osiem godzin na rozmowy" - powiedział na początku spotkania Trzaskowski. Podkreślił także, że w jego przekonaniu inwestycja zabezpieczenia przeciwpowodziowego przy wybrzeżu Helskim jest potrzebna.
"Dla mnie nadrzędną sprawą jest kwestia bezpieczeństwa" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że projekt tej inwestycji jest realizowany od wielu lat. "W związku z tym, to nie jest tak, że wszystko jesteśmy w stanie zmienić i zaproponować opcję zero" - zapowiedział.
W połowie stycznia stołeczny Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że ulice Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie będą przebudowywane na odcinku około 2,2 km od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Głównym celem jest stworzenie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, a także rozbudowa ulic uwzględniająca przede wszystkim potrzeby ruchu rowerowego i pieszego. Konsekwencją inwestycji przeciwpowodziowej jest wycinka 500 drzew wzdłuż Wybrzeża Szczecińskiego i Wybrzeża Helskiego. Miasto zapowiedziało przy tym, że w zamian zasadzi tam tyle samo drzew.
We wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadecydował o wstrzymaniu do piątku wycinki drzew przy ul. Wybrzeże Helskie. To reakcja na protest grupy aktywistów, którzy sprzeciwiali się wycince.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.