Reklama

Reklama

Perseidy. Noc spadających gwiazd 2021. To już dziś

Perseidy 2021 najlepiej będą widoczne właśnie dziś. Maksimum tego roju meteorów przypada w nocy z czwartku na piątek. Perseidy znane są już od starożytności, a swoją nazwę wywodzą do gwiazdozbioru Perseusza. Do zobaczenia meteorów na niebie nie potrzeba teleskopów ani lornetek.

Meteory z roju Perseidów, potoczne zwane spadającymi gwiazdami, są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Maksimum przypada w tym roku 12 sierpnia, czyli już dziś.

Perseidy związane z kometą

W okresie lata aktywnych jest całkiem sporo rojów meteorów. Jednak Perseidy to najintensywniejszy z nich. Ich nazwa wywodzi się od gwiazdozbioru Perseusza, w którym w maksimum aktywności znajduje się radiant tych obiektów (radiantem nazywany jest punkt, z którego wydają się wybiegać meteory danego roju).

Perseidy spadają grupami po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut. Rój znany jest od starożytności, a obecnie wiemy, że ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Reklama

Noc spadających gwiazd 2021

Dni wokół maksimum roju meteorów Perseidy to tradycyjnie okres organizowania różnych pikników astronomicznych i pokazów nieba, zwanych "nocami spadających gwiazd".

Są one organizowane w różnych miejscach w Polsce i najlepiej sprawdzić w swojej okolicy lub w miejscu, gdzie jesteśmy na wakacjach, czy jakaś instytucja, organizacja lub grupa miłośników astronomii nie organizuje tego typu atrakcji.

Perseidy. Pikniki Spadających Gwiazd

Np. Gdańskie Hevelianum zaprasza 12 sierpnia w godz. 20.00-24.00 na podnóże Góry Gradowej. Wstęp jest wolny. Poza wspólnymi obserwacjami meteorów zaplanowano też inne pokazy astronomiczne, warsztaty budowania obrotowych map nieba, kino pod gwiazdami i teatr tancerzy ognia.

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego organizuje z kolei Piknik Spadających Gwiazd w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia. Impreza odbędzie się 12 i 13 sierpnia od godz. 19.00, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów.

Perseidy 2021. Jak oglądać?

Do zobaczenia meteorów na niebie nie potrzeba teleskopów ani lornetek, więc nawet w przypadku braku zorganizowanej imprezy można podziwiać te zjawiska właściwie z dowolnego miejsca, byle niezbyt rozświetlonego światłami (nie stójmy pod lampą, a w mieście znajdźmy nieco mniej rozświetlony rejon).

W tym roku w obserwacjach Perseidów nie będzie przeszkadzał blask Księżyca, bowiem naturalny satelita Ziemi będzie w okolicach nowiu.

Czytaj też:

Od pożarów po powodzie. Ekstremalne lato na świecie

Antycyklon Lucyfer. Włochy: Padł rekord temperatury. Blisko 50 stopni Celsjusza na Sycylii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama