PO chce w sejmiku stworzyć mocną koalicję
PO zdobywając 33,82 proc. głosów wygrała wybory do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Będzie miała tam 17 radnych, co nie daje jej większości w sejmiku liczącym 39 radnych. Najbardziej prawdopodobne jest stworzenie koalicji z PSL.
PO ogłosiła już, że jej kandydatem na nowego marszałka będzie 43-letni Marek Sowa, dotychczasowy członek zarządu województwa małopolskiego.
Platforma w liczącym 39 radnych sejmiku ma 17 mandatów, PiS przypadło 16 mandatów, PSL uzyskał 4 a SLD - 2 mandaty. W regionie najprawdopodobniej rządzić będzie sprawdzona w trakcie ostatniej kadencji koalicja PO-PSL, uszczuplona o lokalną Wspólnotę Małopolską Marka Nawary, która nie weszła do sejmiku.
Wśród radnych nowej kadencji znaleźli się m.in. b., prezydent Krakowa Józef Lassota (PO), snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak (PO), radna poprzedniej kadencji, bratanica kard. Stanisława Dziwisza Barbara Dziwisz (PO), twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski (PO), b. eurodeputowany LPR Bogdan Pęk (PiS), b. minister rolnictwa Jacek Soska (PSL), b. senator Bogusław Mąsior (SLD).
W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat Platformie udało się zamienić miejscami z PiS. Wtedy to partia Jarosława Kaczyńskiego triumfowała, zdobywając blisko 34,5 proc. głosów, a PO była druga z prawie 30,8 proc. poparciem. PSL poprawiło swoje notowania o prawie 2 proc. a poparcie dla SLD jest zbliżone do uzyskanego przed czterema laty.
Politolog dr Jarosław Flis uważa, że wynik wyborów do sejmiku województwa małopolskiego jest wielkim sukcesem Platformy Obywatelskiej. - To jest ewidentny sukces PO, który odbiera szanse PiS na rządzenie. Ta partia nie będzie w stanie zagrozić Platformie - ocenił Flis.
Jak zaznaczył, przy dobrym wyniku PSL, obie partie będą mogły spokojnie kontynuować koalicję z poprzedniej kadencji. - Widać, że wynik PO jest tu wyraźnie lepszy niż średnie dla kraju, a do tego doprowadził do odebrania PiS matecznika - stwierdził politolog.
W poprzednim sejmiku PiS zdobyło 34,44 proc. głosów i 16 mandatów, PO - 30,78 proc. - 13 mandatów, PSL - 8,32 proc. - 4 mandaty - LPR - 6,18 proc. - 4 mandaty, Lewica i Demokraci - 9,79 proc. - 2 mandaty.
Początkowo koalicję rządzącą utworzyły PiS, PSL i LPR, ale po krótkim czasie doszło do rozłamu w łonie PiS, w wyniku którego z klubu odeszły osoby związane z Markiem Nawarą. Powstała nowa koalicja PO, PSL i Wspólnota Małopolska, a Nawara został marszałkiem województwa.
W wyborach do Sejmu w 2007 roku rozkład głosów w województwie małopolskim był następujący: PiS - blisko 43 proc., PO - 36,2 proc., PSL - 8,7 proc., SLD - 8,5 proc.
INTERIA.PL/PAP