Reklama

Marek Sowa

Czwartek, 9 listopada 2023 (13:21)AktualizacjaŚroda, 22 maja 2024 (14:33)

Marek Jan Sowa to polski samorządowiec, polityk i ekonomista. W latach 2010-2015 marszałek województwa małopolskiego. Poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji.

Marek Sowa
Marek Sowa/ MAREK LASYK/REPORTER /East News

Marek Sowa

  • Data urodzenia:04.02.1967
  • Miejsce urodzenia:Libiąż
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Marek Sowa - wykształcenie i kariera zawodowa

Marek Sowa jest absolwentem Liceum Zawodowego w Oświęcimiu. W 1996 ukończył studia licencjackie z zarządzania w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie, a w 2002 roku uzyskał dyplom magistra Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W latach 90. wyjechał do Finlandii, gdzie podjął pracę w branży handlowej. Po powrocie do Polski założył własną działalność gospodarczą.

Marek Sowa - kariera polityczna

Swoją działalność samorządową rozpoczął od objęcia urzędu sołtysa wsi Bobrek w województwie bielskim w 1994 roku. Jednocześnie pełnił funkcję radnego Chełmka, a także wchodził w skład zarządu miasta. Następnie został przewodniczącym rady sołeckiej.

Od roku 1999 pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Zajmował się tam opracowaniem i realizacją Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

W wyborach do parlamentu po raz pierwszy wystartował w 1997 roku. Kandydował wówczas z listy Akcji Wyborczej Solidarność, jako członek Ruchu Stu, jednak nie dostał się do Sejmu. W 2005 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

Brał udział w wyborach samorządowych w 2006 roku, w których zdobył mandat radnego sejmiku małopolskiego. W następnym roku został powołany w skład zarządu województwa małopolskiego, a w 2008 wybrano go na szefa jednej z komisji przy Związku Województw RP. W 2010 roku po raz kolejny otrzymał mandat radnego sejmiku.

W grudniu 2010 roku Marek Sowa został wybrany na stanowisko marszałka województwa małopolskiego. W następnych wyborach samorządowych, które odbyły się w 2014 r., uzyskał reelekcję do sejmiku, a w listopadzie tego samego roku ponownie został wybrany na urząd marszałka.

W 2015 roku kandydował w wyborach parlamentarnych, jako lider listy PO w okręgu chrzanowskim. Uzyskał mandat posła, otrzymując ponad 20 tys. głosów. Rok później przeszedł do klubu poselskiego Nowoczesna.

W grudniu 2018 r. wszedł do klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, po czym został jego wiceprzewodniczącym. Mandaty poselskie uzyskał również w wyborach w 2019 oraz w 2023 r., kandydując z ramienia KO.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Marek Sowa - odznaczenia

Marek Sowa w 2012 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W 2015 roku otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Marek Sowa - życie prywatne

Marek Sowa ma starszego brata Kazimierza, który jest duchownym, w przeszłości dyrektora nieistniejącego kanału telewizyjnego Religia.tv.

Marek Sowa jest również mężem i ojcem. Z żoną Iwoną mają dwóch synów.
Temat Marek Sowa znajdziesz również w serwisie: Biznes

Marek Sowa - Wiadomości

Środa, 3 lipca 2024 (17:32)
Jak dowiaduje się Interia, Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga są pewne swojej wygranej w wyborach marszałka sejmiku województwa małopolskiego. Twierdzą, że udało im się przekonać radnych PiS,...

Marek Sowa - Wideo