Reklama

Reklama

Parking na Morskie Oko. Ile kosztują bilety, gdzie zarezerwować i jak dojechać

Morskie Oko to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Polodowcowe jezioro przyciąga tłumy, a dla podróżujących samochodami przygotowano 1200 miejsc parkingowych. To, ile kosztuje parking na Morskie Oko zależy od daty i, jak niełatwo się domyślić, najwięcej przyjdzie nam zapłacić w okresie wakacyjnym. Jak zarezerwować bilet na Morskie Oko? Jak kupić bilety i jak dojechać?

Do schroniska nad Morskie Oko nie można bezpośrednio dojechać własnym samochodem, ponieważ jest to obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlak rozpoczyna się na parkingu w Palenicy Białczańskiej, gdzie można również kupić bilety wstępu do parku

Bilety na parking Morskie Oko. Cena

Ile kosztuje parking na Morskie Oko? Cena za samochód osobowy rozpoczyna się od 25 zł. Trzeba jednak pamiętać, że to opłata, która rośnie w okresie największego najazdu turystów w Tatry, czyli w okresie wakacyjnym. 

Cena za parking na Morskie Oko w wakacje wynosi 45 zł. W 2022 roku 9 złotych mniej turyści zapłacą dopiero 2 października. W praktyce wygląda to następująco:

Reklama

  • marzec, kwiecień, listopad, grudzień od poniedziałku do piątku - 25 zł;
  • maj od poniedziałku do piątku - 29 zł;
  • styczeń, luty, czerwiec, październik od poniedziałku do piątku - 35 zł;
  • weekendy w marcu, kwietniu, maju (bez majówki), druga połowa listopada i grudzień - 39 zł;
  • wakacje, wrzesień, pozostałe weekendy oraz długie weekendy - 45 zł.

Ile kosztuje parking na Morskie Oko dla motocykla?


Podobne zasady obowiązują w przypadku motocykli. Ile kosztuje parking na Morskie Oko, gdy w Tatry wybieramy się jednośladem? Najniższa cena biletu to 15 zł w listopadzie, grudniu, kwietniu i marcu. Podczas większego natężenia w wakacje również zapłacimy więcej - dokładnie 35 zł. Dziesięć złotych mniej, czyli 25 zł w styczniu, lutym, czerwcu oraz październiku, a w maju 19 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Tunel na zakopiance miał zostać otwarty na wakacje. Jest opóźnienie

Najwięcej zapłacą właściciele busów i kamperów. Ile kosztuje parking na Morskie Oko w przypadku największych samochodów? Właściciel busa lub kampera musi zapłacić 70 zł. Podane ceny za parking dotyczą opłat za jeden dzień postoju, a cennik TPN obowiązuje w latach 2022/2023.

Rezerwacja biletów na parking Morskie Oko

Co ważne, rezerwacja biletów na parking na Morskie Oko możliwa jest tylko i wyłącznie online. Bilety na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską można zakupić poprzez stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Na parking na Morskie Oko turyści nie wjadą bez rezerwacji biletu nawet w momencie, kiedy na parkingu są wolne miejsca

Jest tylko jedna sytuacja, kiedy bilet na parking na Morskie Oko można kupić na miejscu. Jeżeli ktoś zarezerwował kilkudniowy pobyt w schronisku, a na część z tych dni nie ma już wolnych miejsc na parkingu, należy zarezerwować miejsce na pierwszy wolny dzień, a po przyjeździe poinformować obsługę o dłuższym pobycie. W takiej sytuacji jest możliwość dopłaty na miejscu.

CZYTAJ TAKŻE: Pięć grzechów głównych polskich turystów. Czego absolutnie nie wolno robić?

Dla osób nieposiadających konta do płatności internetowych istnieje możliwość zakupu biletu na parking na Morskie Oko gotówką w Punkcie Informacji Turystycznej. Ten mieści się w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 44. Warunkiem zakupu na dany dzień jest dostępność miejsc.

Zabierz e-bilet na parking na Morskie Oko

E-bilet na parking na Morskie Oko należy wydrukować lub zapisać w telefonie. Ten będzie potwierdzeniem rezerwacji, który należy okazać obsłudze parkingu. 

Co jeszcze ważne, e-bilet na parking na telefon trzeba ściągnąć na urządzenie wcześniej i mieć go zapisany "offline". Na parkingu nie zawsze jest Internet, co uniemożliwi pobranie zakupionego biletu.

Jak dojechać na parking Morskie Oko?

Główny parking na Morskie Oko znajduje się w Palenicy Białczańskiej, do której bez problemów można dostać się z Zakopanego. Należy kierować się na Drogę Oswalda Balzera i jechać w kierunku ronda przy Wierchu Poroniec. Na tym należy skręcić w prawo i zjechać na drogę numer 960, która prowadzi do Łysej Polany.

Jak dojechać na parking na Morskie Oko? W Łysej Polanie skręcamy w prawo i po kilku minutach docieramy na parking. Na ten można również pojechać zakopianką do Poronina. Tu należy najpierw wybrać DW961, a następnie DW960. Trasa biegnie przy Łysej Polanie, skąd już niedaleko do parkingu na Morskie Oko.

Zmiana planów lub nie dopisała pogoda? Sprawdź, co możesz zrobić

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz przyjechać w Tatry, możesz dokonać zwrotu rezerwacji lub zmiany terminu. Należy zrobić to najpóźniej do godziny 12.00 dnia poprzedzającego rezerwację na adres ebilety@tpn.pl. Warto zapisać ten adres, bo w przypadku podróży innym samochodem należy to zgłosić, również do godziny 12.00 dnia poprzedzającego rezerwację.

Pieniędzy za parking na Morskie Oko nie dostaniemy jako zwrot za niewykorzystane miejsce parkingowe. Jeżeli ktoś rezygnuje z wyjazdu z powodu złej pogody, pieniędzy za zarezerwowane miejsce nie otrzyma. W takich sytuacjach warto sprawdzać warunki pogodowe w Tatrach i dokonać zmian w rezerwacji. 

Brak miejsc na parkingu na Morskie Oko. Co robić?

Jeżeli nie udało się zarezerwować miejsca na wybrany dzień i nie można przełożyć podróży, są dodatkowe miejsca parkingowe. W okresie wakacyjnym uruchomione są alternatywne parkingi w Białce Tatrzańskiej przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska, a w Bukowinie Tatrzańskiej przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski.

Kolejne parkingi dla turystów wybierających się nad Morskie Oko znajdują się w rejonie Polany Zgorzelisko przy Górnej Stacji Narciarskiej Małe Ciche, skąd kursował regularny transport publiczny. W ostateczności trzeba będzie skorzystać z transportu publicznego z miejscowości, w której się zatrzymaliśmy. 

CZYTAJ TAKŻE:

Zerwany dach zabił trzy kobiety. Wyrok w sprawie wypadku na stacji narciarskiej

Małopolska: Masakra owiec w zagrodzie. "Za brutalnym atakiem stoi niedźwiedź"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy