2,7 mld euro dla Małopolski. Jak sięgnąć po dotacje z Funduszy Europejskich?

Materiał promocyjny

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
106
Udostępnij

Wokół Funduszy Europejskich wciąż funkcjonuje wiele mitów oraz błędnych informacji: że trzeba przebrnąć przez skomplikowane formalności, że starania o unijną dotację są czasochłonne, że nikt nam nie da gwarancji, iż nasz pomysł rzeczywiście jest dobry, że jesteśmy zdani sami na siebie. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, od czego zacząć, gdzie szukać sprawdzonych i bezpłatnych informacji oraz jak wygląda cały proces ubiegania się o wsparcie unijne krok po kroku.

Specjaliści PIFE organizują bezpłatne szkolenia dla beneficjentów. Fot. Michał Stawowiak
Specjaliści PIFE organizują bezpłatne szkolenia dla beneficjentów. Fot. Michał Stawowiak materiały promocyjne

Ile na rozwój dla Małopolski? 2,7 mld euro. Typy projektów? Konkurencyjne i niekonkurencyjne. Rodzaje wsparcia? Bezzwrotne, zwrotne i częściowo zwrotne. Poziom dofinansowania UE? Maksymalnie nawet do 85 proc. Okres rozliczenia wydatków? Od 1.01.2021 do 31.12.2029. O tym, że to działa, bardzo łatwo przekonać się na własną rękę - o Funduszach Europejskich nie sposób bowiem nie usłyszeć i nie zauważyć wymiernych rezultatów unijnych inwestycji.

- Małopolska przy wsparciu funduszy unijnych rozwija się i pięknieje! Zrealizowanych zostało wiele projektów, których nadrzędnym celem jest ułatwienie i poprawa warunków życia mieszkańców naszego regionu. Zachęcam do konsultacji i sięgania po środki unijne - mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Fundusze unijne dla Małopolski: na każdym kroku i na wyciągnięcie ręki

Efekty wdrażania Funduszy Europejskich dostrzegalne i odczuwalne są niemal na każdym kroku. Wystarczy krótka rozmowa z rodziną, sąsiadami bądź znajomymi. W najbliższym nam gronie z pewnością bez problemu znajdziesz osoby, które skorzystały z unijnego wsparcia.

Kolejnym sposobem na przekonanie się, że Fundusze Europejskie działają, są... ich symbole. Na oznaczenia unijnych projektów natrafimy w muzeach, szkołach, żłobkach, przedszkolach, szpitalach, na placach zabaw i w wielu innych miejscach. Dzięki dotacjom UE powstają także ulice, chodniki i ścieżki rowerowe, a władze regionu i miast kupują nowoczesne autobusy, tramwaje i pociągi, którymi podróżujemy.

A gdyby tak samemu skorzystać z Funduszy Europejskich?

Tutaj jednak pojawić się mogą zupełnie naturalne wątpliwości. Obawiasz się, że nie przebrniesz przez skomplikowaną "papierologię"? Że twój pomysł nie jest wystarczająco dobry? Nie masz pojęcia, od czego w ogóle zacząć? Szybko uspokajamy: istnieją bardzo proste sposoby na rozwiązanie tych problemów. Podpowiadamy, gdzie szukać sprawdzonych i bezpłatnych informacji!

Masz wątpliwości? Sięgnij po fachową, bezpłatną pomoc

Krok pierwszy - skorzystaj z usług specjalistów z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE). Możesz to zrobić: mailowo, telefonicznie lub umawiając się na osobiste spotkanie. W naszym regionie Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich znajduje się w Krakowie przy ul. Wielickiej 72B, natomiast Lokalne Punkty Informacyjne FE są zlokalizowane w: Tarnowie (al. Solidarności 5-9), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44), Nowym Sączu (ul. Wazów 3) i Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5). Dodatkowych opcji jest więcej: to choćby Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich (MPI FE), czyli organizowane systematycznie dodatkowe dyżury specjalistów z PIFE w różnych miejscach w regionie, szkolenia oraz webinary.

materiały promocyjne

Fundusze Europejskie to szeroki wachlarz możliwości. Specjaliści pomogą ustalić, czy twój pomysł ma szansę na zdobycie wsparcia - a jeśli tak, to na jakich warunkach i w jakiej formie: dotacji czy może korzystniejsza okaże się unijna pożyczka? Wskażą ponadto konkretne źródło, gdzie możesz aplikować, oraz wyjaśnią zawiłości związane z przygotowaniem wniosku.

Czy twój pomysł ma szansę na wsparcie? Porozmawiaj ze specjalistą Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Fot. Dariusz Dorman materiały promocyjne

Fundusze Europejskie w praktyce

Kluczem do sukcesu (i pozyskania wsparcia z Funduszy Europejskich) jest dobry pomysł. No ale właśnie: dobry, czyli jaki? Otóż przede wszystkim taki, który odpowiada na konkretne potrzeby lub uzupełnia działania przyszłego wnioskodawcy.

Kolejne kroki? Wybranie właściwego konkursu. W tym zakresie warto śledzić ogłoszenia zamieszczane na stronie programu Fundusze Europejskie dla Małopolski w zakładce "Nabory" (https://fundusze.malopolska.pl/nabory) i zasięgnąć informacji u specjalistów Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Po ogłoszeniu interesującego Cię konkursu, musisz dokładnie zapoznać się z jego dokumentacją, a szczególnie z regulaminem naboru, kryteriami oceny i instrukcją wypełnienia wniosku. Wniosek złożysz elektronicznie w specjalnym systemie o nazwie IGA. Aby to zrobić, musisz posiadać podpis kwalifikowany. Nie zapomnij ponadto, żeby zrobić to w wymaganym terminie.

I... to wszystko. Następnie pozostaje czekanie na ocenę. Jeśli twój projekt zostanie rozpatrzony pozytywnie, by otrzymać wsparcie, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości na dowolnym z etapów starania się o wsparcie - poproś specjalistów PIFE o dokładne wyjaśnienia. Informacje niezbędne do kontaktu znajdziesz pod linkiem: https://fundusze.malopolska.pl/skontaktuj-sie-w-sprawie-funduszy-europejskich.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską.

materiały promocyjne

Materiał promocyjny

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
51
Super
relevant
17
Hahaha
haha
14
Szok
shock
8
Smutny
sad
10
Zły
angry
6
Lubię to
like
Super
relevant
106
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na