Reklama

Reklama

Osobliwe zwierzę uchwycone w polskim lesie. "Jak z Opowieści z Narnii"

Na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz pojawiło się nagranie z lasu w okolicach Strzelec Krajeńskich. Na filmie uchwycono niezwykłe zwierzę. W komentarzach szybko zaroiło się od zachwytów.

Jak informują Lubuscy Łowcy Burz, którzy zajmują się głównie śledzeniem zjawisk meteorologicznych, nagranie pochodzi z lasu w okolicach Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie). Widzimy na nim jadący przez las samochód, kiedy nagle po prawej stronie drogi wśród drzew przechadza się niezwykły okaz.

To daniel, ale z bardzo nietypowym umaszczeniem. Zwykle daniele mają dwa rodzaje umaszczenia, które zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Latem daniele mają rudawą barwę i białe cętki na grzbiecie. Zimą są bardziej szaro-brunatne, a cętek niemal nie widać.

Reklama

Niezwykły daniel w polskim lesie

W taki sposób zwierzęta dobrze ukrywają się w leśnym otoczeniu i unikają zagrożeń. Zdarzają się jednak anomalie. Niekiedy, w rzadkich przypadkach, daniele mogą być jednolicie umaszczone. Są wówczas całkowicie czarne lub całkowicie białe. Daniel z nagrania, które zamieścili Lubuscy Łowcy Burz przybrał białą kolorystykę.

Skąd taka anomalia? Chodzi o ilość pigmentu w skórze. Całkowicie czarne osobniki mają zwiększoną zawartość melaniny, natomiast białe nie mają jej wiele lub wcale. W pierwszym przypadku mówi się o melanizmie, w drugim o leucyzmie. Biały osobnik jest więc również nazywany danielem leucystycznym.

"Piękny, jak z Opowieści z Narnii" - piszą komentujący zjawisko internauci, nawiązując do serii powieści fantasy. Inni chwalą się, że również spotkali na swojej drodze takie okazy i pokazują swoje zdjęcia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy