Reklama

Reklama

"Zmniejsza ryzyko urazu głowy o 48%" Jak wybrać kask?

Wakacje za pasem, więc wielu z nas zamieni samochód czy autobus na rower. Lato kojarzy się głównie z beztroską, warto jednak pamiętać, że nawet podczas krótkich wycieczek trzeba zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. Chociaż od lat apelują o to policjanci i aktywiści kask wciąż pozostaje nieobowiązkowy, elementem wyposażenia dorosłego rowerzysty. Dlaczego mimo wszystko warto mieć go ze sobą? Jak dobrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu sprzętu. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Dlaczego warto pamiętać o kasku?

Wstrząs mózgu, pęknięcie czaszki mogą być nie tylko bardzo niebezpieczne, ale nawet śmiertelne. To kontuzje, przed którymi chroni nas kask rowerowy. Według badań noszenie odpowiednio dobranego kasku rowerowego zmniejsza ryzyko urazu głowy o 48%, a ryzyko ciężkiego urazu głowy aż o 60%.

Eksperci podkreślają, że noszenie kasku podczas jazdy rowerem niesie również wartość psychologiczną. Zdaniem niektórych z nich zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co wpływa na pewność ruchów i decyzji. Szczególnie istotne jest, to gdy poruszamy się po zatłoczonej ulicy, gdzie opanowanie i perfekcyjne manewry decydują nie tylko o naszym bezpieczeństwie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Reklama

Jakie są inne wartości płynące z dbania o ochronę głowy? Kask nie tylko chroni przed urazami, ale także przed słońcem i deszczem. Dzięki niemu nie musimy pamiętać o dodatkowej czapce czy kapturze, który ogranicza widoczność na drodze.

Jak wybrać kask?

Po pomoc najlepiej wybrać się do specjalistów, którzy dobiorą kask do rozmiaru, ale także kształtu naszej głowy. Większość kasków posiada mechaniczną regulację, dzięki temu kupując kask dla najmłodszych kolarzy, nie musimy martwić się, że za chwilę będzie zbyt mały.

W sklepach dostępne są rozmiary od XS do nawet XXL. Rozmiary te odpowiadają obwodowi od 48 do 62 cm. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać idealny rozmiar kasku.

Jeśli jednak chcemy pójść do sklepu przygotowani, warto jeszcze w domu wykorzystać centymetr krawiecki. Miarką obejmujemy głowę nad uszami i brwią. Wynik odczytujemy, nie zaciskając siłą miarki. Wynik, który uzyskamy, należy zaokrąglić w górę. Jeśli obwód wynosi 56,5, to wybieramy kask w rozmiarze 57 cm.

Czy model ma znaczenie?

Wybór kasku powinniśmy zacząć od pytania, w jakich okolicznościach będziemy go używać. Inny model sprawdzi się w mieście, a inny podczas długich, leśnych wycieczek.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę, to system wentylacji i materiał oraz kształt.

Jeśli nasza trasa prowadzi głównie przez asfaltowe drogi, warto wybrać model, który chroni przed uderzeniem w płaskie powierzchnie. Tu jako inspiracja mogą posłużyć nam kaski, które wykorzystują profesjonalni kolarze. Przeważnie ich kształt przypomina krople wody.

W tym modelu kasków bardzo ważna jest wentylacja. W tych profesjonalnych projektowana tak, by minimalizować opór powietrza.

Kaski miejskie. Jeśli twoja przygoda z rowerem ogranicza się do poruszania po mieście, z pewnością istotnym elementem będzie wygląd kasku. Na szczęście dla rekreacyjnych kolarzy wybór jest bardzo szeroki. Wystarczy zapytać o kaski miejskie, a dostaniemy do wyboru całą paletę kolorów i wzorów.

Najważniejsze jest, by o kasku pamiętać i mieć go zawsze przy sobie.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy