Reklama

Zmienią się nie tylko urlopy. Co jeszcze zaskoczy pracowników w nowych przepisach?

Rząd zaakceptował zmiany w Kodeksie pracy. Projekt nowelizacji wprowadza rozwiązania, które mają m.in. zapewnić pracownikowi przewidywalne i przejrzyste warunki pracy oraz zmienić liczbę dni dostępnego urlopu. Jak w praktyce wpłynie to na naszą pracę?

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany są skutkiem wdrożenia w życie dwóch unijnych dyrektyw. Oprócz dyrektywy "work-life balance", o której mówi i pisze się najwięcej, chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.

Co nowego w Kodeksie pracy? Zmiany dotyczące warunków zatrudnienia

Nowelizacja zakłada, że polepszenie warunków pracy może zostać osiągnięte przez ich przejrzystość i przewidywalność.

Nowe zasady mówią, że pracodawca musi przekazać pracownikowi w ciągu siedmiu dni od początku pracy, informacje na temat zatrudnienia. Mają one obejmować m.in. dotyczące pracownika szkolenia, procedury oraz informacje o wymiarze płatnego urlopu.

Reklama

Pracownik, który wykonywał pracę przez przynajmniej 6 miesięcy, ma raz w roku prawo do zawnioskowania o zmianę formy zatrudnienia na bezpieczniejszą i bardziej stabilną. Na przykład w przypadku umowy o pracę, może wystąpić o umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca ma miesiąc na udzielenie mu pisemnej odpowiedzi na wniosek, wraz z uzasadnieniem.

Zabroniono ograniczać pracownikowi prawo do pozostawania w stosunkach pracy z innym pracodawcą.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące urlopów

Zmianami został także objęty urlop opiekuńczy. Nie dotyczy on już tylko rodziców. Nie jest także urlopem płatnym. To 5 dni wolnych od pracy, z których można skorzystać, kiedy chcemy zaopiekować się swoimi dziećmi lub domownikami.

Zostanie także wprowadzone zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. To forma urlopu, która będzie płatna połowę wynagrodzenia. To dwa dni wolne lub 16 godzin w ciągu roku, z których będzie można skorzystać w sytuacjach nagłych.

Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada także znaczące zmiany w przypadku urlopów rodzicielskich. O nowych rozwiązaniach dla rodziców czytaj TUTAJ

Kiedy planowane zmiany wejdą w życie? Po przyjęciu projektu nowelizacji przez rząd został on skierowany do prac parlamentarnych. Teraz więc to od Sejmu i Senatu zależy, kiedy zakończy się proces legislacyjny.

Sprawdź także:

MON szykuje dodatkowe świadczenia dla żołnierzy

Podwyżki dla pracowników skarbówki. Pensje ponad średnią krajową

Rząd nie doszacował waloryzacji emerytur. Będzie wyższa od założeń

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy