Zbigniew Rau: Przeżywamy najbardziej napiętą sytuację polityczną w Europie od czasu wojny

Paulina Sowa

Oprac.: Paulina Sowa

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- NATO jest podstawowym filarem bezpieczeństwa transatlantyckiego, musimy więc pozostać zjednoczeni w ramach Sojuszu - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Tallinie. Dodał, że "obecnie przeżywamy najbardziej napiętą sytuację polityczną w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej".

Zbigniew Rau
Zbigniew Rau Edijs Palens/Xinhua NewsEast News

NATO jest podstawowym filarem bezpieczeństwa transatlantyckiego, musimy więc pozostać zjednoczeni w ramach Sojuszu - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w poniedziałek w Tallinie na wspólnej konferencji prasowej z szefową estońskiej dyplomacji Evą-Marią Liimets.

Głównymi tematami konferencji są bezpieczeństwo regionalne, kwestie energetyczne oraz współpraca w ramach NATO, Unii Europejskiej i Inicjatywy Trójmorza.

- Obecnie przeżywamy najbardziej napiętą sytuację polityczną w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej - ocenił minister.

Dodał, że widoczne są tendencje wskazujące na to, że w przyszłości na Białorusi zgromadzone zostaną rosyjskie siły wojskowe.

Minister obrony Ukrainy: Nie ma dziś potrzeby ogłaszać mobilizację

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Od początku stycznia na Ukrainie obowiązuje ustawa o podstawach narodowego oporu regulująca status obrony terytorialnej, która łącznie składać się ma z 10 tys. wojskowych rezerwistów. Dowódcą wojsk obrony terytorialnej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował w styczniu generała Jurija Hałuszkina.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że "ogłoszenie mobilizacji mogłoby wywołać panikę, dlatego zamiast tego skupimy się na rozwoju wojsk obrony terytorialnej Ukrainy". - Pójdziemy w innym kierunku, będziemy pracować nad formacjami wojsk obrony terytorialnej - wskazał.

- Jej członkowie będą szkoleni na normalnych ćwiczeniach poligonowych. Posiadamy cztery sektory: północny, południowy, wschodni i zachodni. Dowodzenie formacji jest również podzielone. Zaczniemy od sektora północnego i Kijowa, później będziemy pracować kolejno nad sektorem wschodnim, południowym i zachodnim - wyjaśnił Reznikow.

Pomimo ostrzeżeń zachodnich przywódców oraz mediów, politycy ukraińscy bagatelizują zagrożenie ze strony Rosji i przestrzegają przed wzniecaniem w kraju paniki. - Nie uważam, by obecnie sytuacja była bardziej napięta niż wcześniej. Za granicą panuje przekonanie, że tutaj toczy się wojna. Tak nie jest - powiedział w piątek prezydent Zełenski.

Minister Reznikow przyznał z kolei, że "panika to najgorsze, co może nas czekać".

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Prof. Fal w dogrywce "Gościa Wydarzeń": Omikron nie jest ostatnim wariantem
      Prof. Fal w dogrywce "Gościa Wydarzeń": Omikron nie jest ostatnim wariantem Polsat NewsPolsat News
      Przejdź na