Reklama

Ołeksij Reznikow

Czwartek, 21 września 2023 (10:57) Aktualizacja Piątek, 22 września 2023 (09:53)
Ołeksij Reznikow to ukraiński prawnik, samorządowiec, polityk i były wicepremier oraz minister ds. terytoriów czasowo okupowanych. W latach 2021-2023 był Ministrem Obrony Ukrainy.
Ołeksij Reznikow - najważniejsze informacje
Ołeksij Reznikow /ANDRE PAIN /AFP

Ołeksij Reznikow - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    18.06.1966

  • Miejsce urodzenia:

    Lwów

  • Kraj urodzenia:

    Ukraina

Ołeksij Reznikow - wykształcenie i kariera zawodowa

W latach 1984-1986 Ołeksij Reznikow był w radzieckich siłach powietrznych. Służył w 806. Pułku Lotnictwa Bombowego w Łucku i Jednostce Wojskowej 87358 w Nowogrodzie-Wołyńskim.

Ołeksij Reznikow w 1991 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Lwowskiego Uniwersytetu Państwowego im I. Franki uzyskując tytuł magistra prawa. Na ostatnim roku studiów został współzałożycielem firmy brokerskiej Galicia Securities. W latach 1999-2002 pełnił funkcję zastępcy szefa Ukraińskiego Centrum Legislacji w Kijowie.

Od 1994 roku Ołeksij Reznikow ma uprawnienia adwokata. W 2000 roku podjął praktykę adwokacką i pracował w różnych kancelariach prawniczych.

Ołeksij Reznikow - kariera polityczna

Ołeksij Reznikow w 2004 roku bronił ówczesnego kandydata na prezydenta Wiktora Juszczenkę przed Sądem Najwyższym Ukrainy, co doprowadziło do unieważnienia trzeciej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie w 2004 roku.

W 2008 roku Ołeksij Reznikow kandydując z listy skupionej wokół Mykoły Katerynczuka, otrzymał mandat radnego Rady Miejskiej Kijowa. Następnie w 2014 roku z ramienia partii UDAR z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2014 roku został zastępcą mera Kijowa.

Od 2016 do 2018 Ołeksij Reznikow był zastępcą przewodniczącego Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej do spraw samorządu. Był także członkiem Najwyższej Rady Sądownictwa.

Ołeksij Reznikow został w 2019 roku powołany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w skład komisji trójstronnej do spraw rozwiązania kryzysu w Donbasie.

Od marca 2020 roku Ołeksij Reznikow był wicepremierem i ministrem do spraw terytoriów czasowo okupowanych w rządzie Denysa Szmyhala. Został odwołany z tych funkcji w listopadzie 2021 roku, ze względu na powierzenie mu urzędu ministra obrony.

We wrześniu 2023 roku Ołeksij Reznikow na żądanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podał się do dymisji i zakończył urzędowanie. Odwołanie Ołeksija Reznikowa odbyło się w związku szeroko zakrojonymi działaniami antykorupcyjnymi w Ukrainie. Media informowały, że przyczyną dymisji Reznikowa były liczne nieprawidłowości związane z zakupami na rzecz sił zbrojnych oraz skandal korupcyjny dotyczący wystawiania fałszywych odroczeń od służby wojskowej.

Ołeksij Reznikow - życie prywatne

Ołeksij Reznikow jest synem Jurija Oleksiiovycha Reznikowa - profesora, mistrza akrobatyki i prorektora Lwowskiego Państwowego Instytutu Kultury Fizycznej i Oleny Georgievnej Reznikowej - neuropatologa w lwowskim szpitalu psychiatrycznym i mistrzyni w gimnastyce rytmicznej.

Ołeksij Reznikow jest mężem prezenterki telewizyjnej Julii Jarosławiny Zorij.

Ołeksij Reznikow - Wiadomości

Ołeksij Reznikow - Wideo