Reklama

Reklama

​Zamek w Stobnicy. Najnowsze zdjęcia z wnętrza budowli

Gigantyczna budowla na skraju Puszczy Noteckiej budzi spore kontrowersje. Mimo to prace wciąż trwają, a stylizowany na gotyk zamek coraz bardziej się powiększa. W sieci pojawiły się najnowsze zdjęcia, pokazujące na jakim etapie jest budowa.

Zamek w Stobnicy - małej wiosce w Wielkopolsce powstaje od 2015 roku, jednak stał się sławny dopiero w 2018 roku. W sieci pojawiły się wówczas zdjęcia gigantycznej budowli na skraju Puszczy Noteckiej, które rozpowszechnili ekolodzy i aktywiści. Zamek buduje spółka z Poznania, która należy do synów Pawła Michała Nowaka - jednego ze współzałożycieli odzieżowej firmy Solar.

Budowla powstała na sztucznej wyspie i prawdopodobnie ma służyć jako kompleks wypoczynkowy. Zgłaszane przez aktywistów uwagi spowodowały, że w Stobnicy przeprowadzono kontrolę. Na wniosek Ministerstwa Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska weszła na teren budowy w 2018 roku. Efektem kontroli była decyzja o wstrzymaniu budowy i uznaniu jej za inwestycję znacząco wpływającą na środowisko i nie posiadającą wymaganych uprawnień środowiskowych. Jak jednak wynika ze zdjęć i nagrań, które co jakiś czas pojawiają się w sieci, inwestor raczej nie wstrzymał budowy zamku.

Reklama

Najnowsze zdjęcia

Najnowsze zdjęcia, jakie na Facebooku zamieściła ekipa Heksa Urbex, pokazują wnętrze kontrowersyjnej budowli i postępy w pracach. W rozmowie z serwisem money.pl ekipa ujawnia, że weszła na teren budynku, "dzięki słabości jednego z ochroniarzy".

"Teren jest olbrzymi. Zwiedziliśmy może 70 proc. zamku, a zajęło nam to około 5 godzin" - mówi ekipa w rozmowie z serwisem.

Zdaniem Heksa Urbex największe wrażenie robi sala balowa i okrągłe szyby wind. "Jedna z nich sięga od piwnic do wieży, czyli musi to być minimum 10 pięter" - mówią.  

Dech w piersiach zapiera także wieża, z której można obserwować puszczę. Ekipa weszła ok. 90 metrów po rusztowaniach, by znaleźć się na szczycie. Jak dodają miłośnicy architektury, w środku jest wiele ogromnych pomieszczeń, pięknie zdobione kolumny, a nawet lądowisko dla helikopterów.

Money.pl zapytał również, na jakim etapie jest budowa. "Budynek jest już właściwie wykończony, ale stan jest raczej "deweloperski". Nie było jeszcze żadnych elementów wykończenia wnętrz, lecz widać, że planuje się przeznaczyć na nie miliony" - ujawnia ekipa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje