Reklama

Reklama

Zaduszki. Co to za święto i kiedy wypada Święto Zmarłych?

Zaduszki - czyli inaczej Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych - obchodzimy co roku 2 listopada. Uroczystość przypada zawsze po Wszystkich Świętych. Odwiedzamy wówczas cmentarze, zapalając na grobach znicze i stawiając kwiaty. Historia święta jest dosyć długa, choć nie każdy ją zna. Co warto o nim wiedzieć?

Kiedy jest Dzień Zaduszny? Obchodzimy go co roku 2 listopada. Jest to święto powiązane tematycznie z wypadającą 1 listopada uroczystością Wszystkich Świętych. Tego dnia większość Polek i Polaków udaje się na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich.

Zaduszki - co to za święto?

Co to jest Dzień Zaduszny? To przypadające 2 listopada święto chrześcijańskie, którego dokładna nazwa to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To święto upamiętniające wszystkich zmarłych chrześcijan. Kościół modli się za ich dusze, by dostąpiły zbawienia. Z kolei w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada), która poprzedza Zaduszki, wspominamy te osoby, które - jak wierzymy - trafiły już do nieba, osiągając zbawienie.

Reklama

Zaduszki - pochodzenie święta

Zaduszki to święto kościelne. Wywodzi się z praktyk wczesnośredniowiecznych mnichów, którzy co roku odprawiali w klasztorach nabożeństwa za zmarłych współbraci. Stopniowo modlitwy zaczęły obejmować również innych zmarłych chrześcijan. 

Dzień 2 listopada został wyznaczony przez Odylona z Cluny, świętego Kościoła katolickiego, na dzień modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych. Wprowadził taki obowiązek zarówno w opactwie w Cluny, którego był przełożonym, jak i we wszystkich klasztorach, które należały do kongregacji kluniackiej. Miało to miejsce w roku 998, a zwyczaj ten przejmowały następnie inne zakony. Sam święty Odylon z Cluny uznawany jest teraz za patrona dusz czyśćcowych.

W roku 1311 Stolica Apostolska zadecydowała, że Dzień Zaduszny zostanie wprowadzony do kalendarza liturgicznego. Liturgiczne obchody tego święta obejmują oficjum, trzy msze, a także procesję, która może być odprawiana na cmentarzu, w kościele lub wokół niego.

Zaduszki przed nadejściem chrześcijaństwa

Sama obrzędowość Zaduszek ma jednak najprawdopodobniej genezę przedchrześcijańską. Właśnie na początku jesieni wiele pogańskich ludów obchodziło uroczystości ku czci zmarłych. Dzień Zaduszny jest też związany z polską obrzędowością. Chodzi tu przede wszystkim o obrzęd "dziadów", świetnie zadomowiony w polskiej kulturze, dzięki "Dziadom" Adama Mickiewicza. Zwyczaj kultywowany był miejscami jeszcze na początku XX wieku.

Noc z 1 na 2 listopada nazywano "nocą zaduszkową" i wierzono, że właśnie wówczas dusze zmarłych opuszczały czyściec, by poszukiwać pomocy. Rozpalanie ognisk miało im ułatwić znalezienie właściwej drogi. Takie ognisko miało również przepędzać demony i przyciągać dobre duchy. Z czasem ogniska zamieniły się w niewielkie świeczki, które ustawiano na grobach.

Dzień Zaduszny wolny od pracy?

Dzień Zaduszny to dzień świąteczny, ale nie jest to dzień wolny. Większość osób musi tego dnia iść do pracy - chyba że weźmie urlop. Czy w Zaduszki są otwarte sklepy? W ten dzień normalnie funkcjonują sklepy, galerie handlowe czy urzędy.

Co ze szkołami? Wszystko zależy od dyrektora konkretnej placówki - może on zdecydować, że tego dnia nie będzie zajęć. Każdy dyrektor posiada bowiem pulę dni wolnych, z których może w razie potrzeby skorzystać. Czasami więc 2 listopada rzeczywiście jest dniem wolnym od zajęć w szkole, ale tego dnia wolne nikomu ustawowo nie przysługuje

Czytaj też:

10 przykazań Bożych. Oryginalny tekst Dekalogu różni się od wersji szkolnej

Znicze już były tanie. Droższe szkło i parafina windują ceny

Reklama

Reklama

Reklama