Reklama

Wybuch granatnika w KGP. Posiedzenie komisji zostało przerwane

Generał Jarosław Szymczyk nie pojawił się we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, która miała badać sprawę wybuchu granatnika w gmachu KGP w Warszawie. - Podjąłem decyzję o przerwaniu i odroczeniu posiedzenia - poinformował na konferencji prasowej przewodniczący komisji Wiesław Szczepański z SLD.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych miała zająć się we wtorek w trybie niejawnym sprawą wybuchu granatnika, do którego doszło 14 grudnia 2021 roku w siedzibie Komendy Głównej Policji. Na spotkaniu nie pojawili się jednak ani komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk, ani minister administracji i spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

- Posiedzenie odbywało się w trybie niejawnym, więc mogę tylko powiedzieć, że podjąłem decyzję o przerwaniu i odroczeniu posiedzenia - przekazał szef komisji ASW Wiesław Szczepański.

Reklama

Magdalena Sroka z Porozumienia podkreśliła, że opozycja oczekuje pełnego wyjaśnienia przebiegu zdarzeń. - Obywatele mają prawo wiedzieć, co się wydarzyło. Widzimy, że komendant główny policji - generał Szymczyk - nie ma odwagi, by stanąć przed komisją i wyjaśnić wszystkie okoliczności - oceniła polityk.

Przedstawiciele komisji uderzają w gen. Szymczyka. "Absurdalna sytuacja"

- Narracja, którą próbuje się wcisnąć obywatelom i opozycji jest niedorzeczna. Każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie na temat funkcjonowania i procedur w polskiej policji, wie doskonale, że te tłumaczenia mijają się z prawdą - dodała członek komisji.

Sroka podkreśliła, że politycy opozycji oczekują pojawienia się na posiedzeniu komisji generała Jarosława Szymczyka oraz ministra administracji i spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego. - Dziś odwagi im zabrakło, ale my nie będziemy na nich krzyczeć, chcemy po prostu wyjaśnień - zaznaczyła polityk Porozumienia.

Marek Biernacki ocenił, że sytuacja jest absurdalna. - To wymaga jak najszybszego wyjaśnienia, ponieważ policja musi być zarządzana przez osobę merytoryczną i sprawną. To jest kwestia naszego bezpieczeństwa, żyjemy w trudnych czasach. Na dziś komendant Szymczyk takiej gwarancji nie daje - stwierdził poseł PSL.

Wybuch granatnika w KGP. "Opozycja rozgrywa to politycznie"

Głos w sprawie odroczenia posiedzenia komisji zabrał również Błażej Poboży z MSWiA. Podkreślił, że jego zdaniem "opozycja próbuje rozgrywać sprawę politycznie". - Jestem oburzony takim zachowaniem. Zostaliśmy zaproszeni na komisję i jako ministerstwo byliśmy gotowi, żeby przekazać wyjaśnienia w tej sprawie, ale posiedzenie zostało przerwane - stwierdził.

- Pan komendant Szymczyk złożył wyjaśnienia, ma w śledztwie status osoby pokrzywdzonej, więc nie może udzielać więcej informacji - podkreślił. - Strona ukraińska potwierdziła, że na skutek pomyłki, przekazano komendantowi niewłaściwy prezent. Generał Szymczyk był przekonany, że zgodnie z deklaracją, dostał przedmiot bez jakiejkolwiek wartości bojowej - powiedział Błażej Poboży w rozmowie z dziennikarzami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy