Reklama

Jarosław Szymczyk

Piątek, 23 grudnia 2022 (08:32)AktualizacjaCzwartek, 7 grudnia 2023 (16:07)

Gen. insp. Jarosław Szymczyk był komendantem głównym policji od 2016 roku. W grudniu 2023 r. zrezygnował z pełnienia funkcji i zdał swoje obowiązki 7 grudnia 2023 r.

Jarosław Szymczyk
Jarosław Szymczyk/Mateusz Grochocki/East News

Jarosław Szymczyk

  • Data urodzenia:21.03.1970
  • Miejsce urodzenia:Katowice
  • Kraj urodzenia:Polska

Jarosław Szymczyk - wykształcenie 

Jarosław Szymczyk ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Jest również absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. 

W pierwszej połowie 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jarosław Szymczyk - kariera zawodowa 

Jarosław Szymczyk zaczął służyć w policji w 1990 roku w komendzie rejonowej w Gliwicach. W 2001 roku został komendantem jednego z miejskich komisariatów. 

W latach 2005 - 2006 był zastępcą gliwickiego komendanta miejskiego, a w latach 2006–2007 obejmował stanowisko komendanta miejskiego policji w Gliwicach

Od września 2007 roku pracował jako komendant wojewódzki policji w Rzeszowie, a w kwietniu 2008 roku był już zastępcą komendanta wojewódzkiego w Katowicach. W lutym 2012 roku został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach. 

W 2014 roku Jarosław Szymczyk otrzymał ważne wyróżnienie. Został mianowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na nadinspektora policji. 

W 2015 funkcjonariusz został komendantem wojewódzkim Policji w Katowicach. 13 kwietnia 2016 roku dostał awans na stanowisko Komendanta Głównego Policji, a 13 lipca 2018 roku otrzymał stopień generalnego inspektora policji od prezydenta Andrzeja Dudy

W grudniu 2023 r. gen. Jarosław Szymczyk zrezygnował z pełnienia funkcji szefa policji. 7 grudnia 2023 r. zdał swoje obowiązki w Komendzie Głównej Policji. Jego obowiązki przejął jeden z jego zastępców. Pożegnanie  gen. insp. Jarosława Szymczyka z podwładnymi zaplanowano w formie uroczystości ze sztandarem polskiej policji w obecności kadry kierowniczej i komendantów wojewódzkich policji, reprezentujących wszystkich policjantów i pracowników tej formacji.

"Był to najdłużej urzędujący komendant główny Policji od transformacji ustawowej. W czasie jego służby zmodernizowano polską Policję, co roku policjanci otrzymywali podwyżki, pierwszy raz w historii zakupiono całkowicie nowe śmigłowce oraz odnowiono flotę transportową. Generał Jarosław Szymczyk dowodził również Polską Policją m.in podczas Światowych Dni Młodzieży oraz przy zabezpieczeniu szczytu NATO. Przypadły w jego czasie również nieznane wcześniej problemy, jak pandemia czy ochrona polskich granic" - poinformowała Komenda Główna Policji.

Generał Jarosław Szymczyk pozostaje w policji. Na emeryturę ma przejść na początku 2024 r.

Jarosław Szymczyk - afera z granatnikiem

W dniu 14 grudnia 2022 roku doszło do feralnej eksplozji w budynku Komendy Głównej Policji w Warszawie, tuż przy gabinecie Jarosława Szymczyka. 

Według MSWiA, a także samego funkcjonariusza, źródłem wybuchu był otrzymany podczas oficjalnej wizyty na Ukrainie podarunek w formie tuby po granatniku. Według strony ukraińskiej miała być ona całkowicie unieszkodliwiona, jednak feralnie wystrzeliła po tym, jak komendant miał nią poruszyć. 

W efekcie eksplozji granatnika Jarosław Szymczyk doznał lekkich obrażeń. Gabinet komendanta został całkowicie zdemolowany, uszkodzone zostały także przylegające pomieszczenia.

Jarosław Szymczyk - życie prywatne

O życiu prywatnym Jarosława Szymczyka wiadomo stosunkowo niewiele. Z krótkiego artykułu opublikowanego w Informacyjnym Serwisie Policji wynika, że w 2017 roku wziął udział w IV Charytatywnym Balu Oficerskim Policji. 

Towarzyszyła mu wówczas małżonka - Małgorzata Szymczyk.

Jarosław Szymczyk - Wiadomości

Wtorek, 23 stycznia 2024 (09:01)
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz opublikowała wpis, w którym zwraca się do premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Zaapelowała, aby "zatrzymać to...
Niedziela, 21 stycznia 2024 (14:42)
Były szef policji zaapelował o uwolnienie Mariusza Kamińskiego. "Piszę do pana w trosce o człowieka, z którym miałem wielki zaszczyt współpracować przez ostatnie blisko pięć lat" - przekazał w...
Czwartek, 7 grudnia 2023 (11:56)
Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk ogłosił odejście ze stanowiska, na którym był od siedmiu lat. W zeszłym roku doszło do głośnej sprawy z jego udziałem. W budynku Komedy Głównej...

Jarosław Szymczyk - Wideo