Reklama

Wtorek z typowo jesienną aurą. Ulewa zagraża mieszkańcom Krakowa

W większości kraju wtorek będzie styczniowym dniem z typowo jesienną aurą. Ma być ciepło, ale również pochmurno i deszczowo. Tymczasem w górach powrót zimy. W nocy zaczął intensywnie padać śnieg, a w ciągu dnia białego puchu jedynie przybędzie. IMGW ostrzega mieszkańców Małopolski zarówno przed intensywnymi opadami śniegu, jak i deszczu.

We wtorek w niemal całej Polsce temperatury będą utrzymywały się powyżej zera. Prognoza IMGW przewiduje od 1 stopnia w Suwałkach do 7 stopni Celsjusza na zachodzie kraju. Jak powiedziała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska, tylko w rejonach wysokogórskich możliwy jest niewielki mróz.

Przed feriami powrót zimy w górach

W Tatrach i na Podhalu w nocy zaczął intensywnie padać śnieg. W Zakopanem leży już 10 cm białego puchu, a zapowiadane są kolejne opady. Zmiana pogody cieszy nie tylko przedsiębiorców spod Tatr, ale także zaczynających w sobotę ferie zimowe.

Reklama

Na Kasprowym Wierchu leży już 78 cm śniegu, a na Hali Gąsienicowej spadły 44 cm białego puchu. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR przewidują, że w związku z dalszymi opadami zagrożenie lawinowe może wzrosnąć.

Intensywne opady deszczu i śniegu. IMGW ostrzega

IMGW wydało ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu dla Krakowa i większości powiatów Małopolski. Na południu obowiązywać będzie z kolei pierwszy stopień zagrożenia przed intensywnymi opadami śniegu.

Zgodnie z prognozami synoptyków, we wtorek w Krakowie i powiatach: krakowskim, wadowickim, chrzanowskim, oświęcimskim, wielickim, bocheńskim, myślenickim, dąbrowskim, tarnowskim spadnie od 25 do 35 mm deszczu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

W południowych powiatach województwa: nowosądeckim, limanowskim, suskim, nowotarskim do godz. 22, zaś w tatrzańskim do 20 godz., obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu z 70-procentową szansą na wystąpienie. Opady śniegu mogą spowodować przyrost pokrywy o 10-15 cm, a w miejscach powyżej 700 m n.p.m. do 20 cm, zaś wysoko w górach - do 30 cm.

Reszta kraju z jesienną aurą

Jak dodała synoptyk, z wyjątkiem tego śnieżnego akcentu na południu kraju, będzie to styczniowy dzień z jesienną aurą. - We wtorek będzie pochmurno, jedynie na zachodzie kraju pojawią się większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, w niektórych regionach deszczu ze śniegiem - zapowiedziała Dąbrowska. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich, jedynie na Podhalu północny.

W nocy z wtorku na środę nad Polską pojawić ma się kolejna strefa opadów. Prognozowane temperatury mają oscylować w granicach od 0 stopni do 3 stopni. Tylko w górach przewidywane są ujemne wskazania na termometrach, od minus 4 stopni Celsjusza do minus 2 stopni.

Wiatr będzie słaby. Zagrożeniem mogą być natomiast mgły, które pojawiać się będą zwłaszcza w pasie od Mazur i Warmii po Kujawy. Ograniczą one widoczność do 200 m.  

W środę pod Tatrami przestanie padać, ale już od czwartku przynajmniej do początku przyszłego tygodnia, opady śniegu mają powrócić. Początek ferii zimowych zapowiada się wyjątkowo śnieżnie, co ucieszy zaczynających wypoczynek z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii

Ta apka mówi, kiedy spadnie śnieg - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | IMGW | prognoza pogody

Reklama

Reklama

Reklama