Reklama

W Tatry wraca śnieg. Ostrzeżenia IMGW

Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych w Polsce, na południe Polski wraca śnieg. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami w powiecie tatrzańskim. Ostrzeżenia wydano także dla innych powiatów woj. małopolskiego oraz części woj. śląskiego.

Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, a wysoko w górach do 30 cm.

Ostrzeżenie będzie obowiązywało od poniedziałku od północy do godz. 20. we wtorek.

Pogoda na Podhalu. W środę słońce

Według synoptyków w środę nad Podhalem zaświeci słońce, a od czwartku powrócą opady śniegu, które mogą potrwać do niedzieli.

Obecnie w Zakopanem nie ma śniegu. Czynne są natomiast stacje narciarskie, które zgromadzały odpowiednią warstwę sztucznego śniegu. Na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu wynosi 63 cm.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w południowej części województwa śląskiego i małopolskiego. Miejscami może tam spaść nawet 20 cm świeżego białego puchu.

Reklama

Alerty wydano w województwie śląskim dla powiatów cieszyńskiego i żywieckiego, a w województwie małopolskim dla powiatów suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego i nowosądeckiego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk określono na 70 proc.

Ostrzeżenia obowiązują od wtorku od godz. 3 do godz. 22 w środę.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ferie zimowe 2023

Informacje o możliwych opadach śniegu to dobra wiadomość dla dzieci rozpoczynających ferie zimowe. Odbędą się one w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego.

Od 14 do 29 stycznia odpoczywać będą uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.

Od 21 stycznia do 5 lutego ferie będą mieć uczniowie z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego.

Od 28 stycznia do 12 lutego przerwę w nauce będą mieć uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego.

Od 11 do 26 lutego odpoczywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ferie zimowe 2023 | Podhale Nowy Targ | pogoda | alerty IMGW

Reklama

Reklama

Reklama