Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej. Spocznie u boku męża

Oprac.: Paulina Sowa
W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbył się pogrzeb małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Karoliny Kaczorowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Uroczystościom żałobnym przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Po zakończeniu mszy Karolina Kaczorowska została pochowana u boku męża Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Przemówienie prezydenta
- Pani prezydentowo, pierwsza damo wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej, dziękujemy za twoje piękne życie, za piękną służbę dla Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Karoliny Kaczorowskiej.
- Mimo tego, że wszyscy jesteśmy smutni, bo odeszła, chcę podkreślić, że z wielką radością przyjmuję, że jest tu dziś, że przybyła i tu pozostanie, aby Polacy mogli przychodzić i oddawać jej hołd. Jej i jej mężowi za ich piękne życie, za ich piękną służbę dla Polski, którą to służbą tę Polskę z tamtej londyńskiej skarbnicy, w której przez lata była przechowywana, przenieśli tutaj symbolicznie w 1990 r., oddając insygnia na ręce wówczas wybranego po raz pierwszy przez Polaków w powszechnych wyborach prezydenta odnowionej Rzeczypospolitej Lecha Wałęsy - mówił Andrzej Duda.
Jak podkreślił "to był wielki moment, niezwykle ważne dzieło", w którym wtedy prezydentowa Kaczorowska brała udział.
Karolina Kaczorowska. Pierwsza dama zaangażowana społecznie
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Rosję sowiecką opuściła wraz z armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski. Wraz z rodziną dotarła do Wielkiej Brytanii. Tam zaangażowała się w działalność emigracyjnego harcerstwa i innych polonijnych organizacji społecznych.
W 1952 r. wyszła za mąż za Ryszarda Kaczorowskiego. 19 lipca 1989 r. jej mąż został prezydentem RP na uchodźstwie. Przez półtora roku pełniła u jego boku obowiązki Pierwszej Damy.
W grudniu 1990 r. wraz z mężem, pierwszy raz po 50 latach, przybyła do Polski na uroczystość przekazania insygniów władzy nowo wybranemu prezydentowi elektowi Lechowi Wałęsie. Wieczorem 22 grudnia 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie jej mąż zakończył misję władz na uchodźstwie. W kolejnych latach towarzyszyła mężowi w czasie licznych podróży do Polski i skupisk polskiej emigracji na całym świecie.
Wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r., zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie.