Reklama

Trafiła do PKN Orlen. Kim jest Janina Goss?

Janina Goss to polska radczyni prawna, o której głośno zrobiło się za sprawą nominacji do rady nadzorczej PKN Orlen. Związana z Prawem i Sprawiedliwością jest jednocześnie jedną z najbardziej zaufanych współpracownic Jarosława Kaczyńskiego. Kim jest Janina Goss?

Janina Goss urodziła się w 1943 roku. Niemal miesiąc przed swoimi 80. urodzinami trafiła do rady nadzorczej największej firmy energetyczno-paliwowej w Europie Środkowej. Kim jest Janina Goss, która od lat pracuje w dużych spółkach i radach nadzorczych?

Kim jest Janina Goss? Wykształcenie i kariera zawodowa

Janina Goss zdobyła tytuł radczyni prawej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w 1974 roku. Z tym miastem jest na stałe związana. W latach 1968-1990 zasiadała w zarządzie WSS Społem w Łodzi. Przez ponad rok także w Banku Gospodarki Żywnościowej.

Reklama

Janina Goss ma także doświadczenie w pracy z mediami. Przez ponad trzy lata od  kwietnia 2006 do lipca 2009 była członkinią rady nadzorczej TVP. Od 2007 roku była jej przewodniczącą. Niedługo potem Goss przeniosła się z telewizji do publicznego radia. Od sierpnia 2009 do kwietnia 2010 była członkinią rady Polskiego Radia.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki dziennik: Kaczyński o krok od porażki

W lipcu 2012 roku Janina Goss została członkinią zarządu Srebrna Sp. z o.o. Z kolei od lipca 2016 do grudnia 2022 zasiadała w radzie nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. Była też w radzie nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Janina Goss - współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego

Janina Goss na początku lat 90. była członkinią Porozumienia Centrum, którego założycielem był Jarosław Kaczyński. Z prezesem PiS Goss łączy bliska znajomość od wczesnego dzieciństwa.

Do momentu pojawienia się informacji o nominacji do rady nadzorczej PKN Orlen, o działaczce PiS nie było głośno. Wynika to głównie z faktu, że Janina Goss unika mediów i publicznej aktywności.

Janina Goss w radzie nadzorczej PKN Orlen

11 stycznia 2023 roku Minister Aktywów Państwowych powołał Janinę Goss do składu Rady Nadzorczej PKN ORLEN S.A. Jeden z największych w Europie koncernów multienergetycznych posiada obecnie dziesięciu członków rady. Kto jeszcze oprócz Goss zasiada w spółce polskiego koncernu?

Przewodniczącym jest Wojciech Jasiński. Wiceprzewodniczący to Andrzej Szumański, a sekretarzem jest Anna Wójcik. Członkami rady, obok Janiny Goss, są również Andrzej Kapała, Roman Kusz, Anna Sakowicz-Kacz, Barbara Jarzembowska, Michał Klimaszewski oraz Jadwiga Lesisz.

Zarobki w radzie nadzorczej PKN Orlen

Nie jest tajemnicą, że mediana wynagrodzeń w radach nadzorczych bije rekordy. Wysokość wynagrodzeń jeszcze w 2021 roku w spółkach giełdowych wahała się od 30 do nawet 300 tys. zł. Również zasiadanie w radzie nadzorczej Orlenu gwarantuje wysokie wynagrodzenie.

Jak czytamy w sprawozdaniu finansowym PKN Orlen za 2021 rok, przewodniczący rady mógł liczyć na wynagrodzenie niemal 150 tys. zł rocznie. Członek rady otrzymywał wtedy niewiele mniej, bo ponad 135 tys. zł brutto.

CZYTAJ TAKŻE:

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Sejm skierował projekt do komisji                       

Służby przeczytają historię czatu. Projekt w Sejmie                       

Zarzuty dla byłego posła PiS. Grozi mu 10 lat więzienia                       

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama